Ceny energií dusia naše školy. Od štátu peniaze nedostali, zrejme na to doplatia rodičia

Zatvorená škola na východe pre covid
Zatvorená škola na východe pre covid Zdroj: TV Markíza

Mali dostať peniaze na vyššie faktúry za plyn, no nevideli ani cent. Ceny energií dusia aj slovenské školy. Od januára niektoré zaplatili toľko ako za celý minulý rok. Vláda im síce sľúbila 30 miliónov eur ako kompenzáciu, no s platbami sa doteraz boria sami. Ak sa situácia nezmení, na drahší plyn doplatia žiaci a rodičia.

Minister financií  avizoval, že vláda zasanuje vyššie ceny plynu a elektriny. Základným a stredným školám malo ísť 30 miliónov eur. Z riaditeľní a od starostov prichádzajú iné správy.

S faktúrami si musia poradiť sami. Riaditeľ rožňavskej základnej školy hovorí o stopercentnom náraste ceny plynu. Peniaze od štátu nevideli a plyn zhltol toľko, že škrtajú plány.

Kde sú teda milióny, ktoré mali ísť na energie? Ministerstvo financií nám potvrdilo, že školstvo dostalo zelenú, aby minulo ďalších 40 miliónov eur na školy aj na zvýšené ceny energií. 

Z uvedenej sumy použilo ministerstvo vyše 38 miliónov na vykrytie normatívnych finančných príspevkov pre zvýšený počet žiakov od septembra 2021.  

Na školstve zalepili inú dieru, doplatili tzv. normatív – teda príspevok, z ktorého školy hradia mzdy učiteľov aj prevádzku. Peniaze teda dostali tam, kde sa zvýšil počet detí, tým sa o niečo zväčšil aj balík na kúrenie či plyn. 

Neznamená to automaticky celoplošné pokrytie vyšších cien energií.  

Na chod škôl zostáva čoraz menej peňazí. Kedysi to bolo 19 percent z balíka, ktorý posiela štát, dnes iba 11. Rezort školstva dodatočne rozdelí ešte milión a pol, no tiež len niektorým školám. Všetky sa boja ďalšej zimy, keď budú musieť kúriť.

Zima je síce ešte ďaleko, no zamrznuté vzťahy ministra financií a šéfa školstva naznačujú, že problémy s peniazmi v školách sa tak skoro neskončia. Mestá a obce varujú, že na drahšie energie doplatia rodičia. Budú zrejme drahšie obedy či školský klub detí.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti