Vstup Fínska a Švédska do Aliancie nie je agresívnou expanziou NATO, vyhlásil Korčok

Slovensko by malo vyjadriť Fínsku a Švédsku podporu pri vstupe do Severoatlantickej aliancie (NATO). Myslí si to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý s týmto postojom pôjde na vládu. Verí, že podporu odobrí aj parlament a prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Korčok očakáva, že formálna žiadosť o vstup do Aliancie zo strany Švédska a Fínska je otázkou niekoľkých dní. Následne, po súhlase všetkých štátov NATO, by mali začať prístupové rokovania. 

„Vstup Fínska a Švédska do Aliancie nie je agresívnou expanziou NATO, ale priamym dôsledkom agresie Ruska voči Ukrajine,“ uviedol minister zahraničných vecí.

Krajiny podľa neho robia historický krok, odpútavajú sa od neutrality. Minister predpokladá, že táto téma sa opäť dostane do politického priestoru a budú s ňou pracovať ďalší dezinformátori.

„Prídu hrozby, výhrady zo strany Ruskej federácie aj hrozby vypnutia plynu,“ uviedol Korčok. Ale riziko reálneho útoku zo strany Ruska podľa neho nehrozí.

Zároveň dodáva, že nebyť anexie Krymu, vojenského konfliktu, tak NATO by nemalo žiadny dôvod rozmiestňovať svoje jednotky vrátanie územia Slovenska.

Turecko podľa neho zatiaľ nie je v tejto situácii pripravené podporiť rozšírenie NATO o tieto dve severské krajiny. Zásadná výhrada z tureckej strany je podľa jeho slov v politických kontaktoch medzi vládami Fínska a Švédska a politickými predstaviteľmi Strany kurdských pracujúcich (PKK). „Ktorá je zaradená na zoznam teroristických organizácií jednak v EÚ, ale aj Spojených štátoch amerických,“ priblížil Korčok.

„Prebiehajú rokovania, verím, že sa riešenie nájde,“ dodal Korčok.

Žiadosť o vstup do NATO zo strany týchto dvoch krajín je podľa neho jasným dôkazom, že neutralita ani individuálna obrana nie sú alternatívou. Poukázal pritom na to, že ide o dve krajiny, ktoré majú niekoľkonásobne vyššie výdavky na obranu, ako aj vyššie počty armád v porovnaní so Slovenskom. Obe krajiny sú podľa neho, ako členské štáty EÚ, tiež jasným príkladom toho, že to, čo môže EÚ ponúknuť, z hľadiska obrany nestačí.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NATO

Dôležité udalosti