Prokurátor podal obžalobu na exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre korupciu

1_pcolinsky_tvnoviny.mp4

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v utorok obžalobu na bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského zo zločinu prijímania úplatku, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Na sociálnej sieti o tom informoval ÚŠP.

Takýto postup je podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry (GP) SR Jany Tökölyovej v rozpore s Trestným poriadkom. Doteraz totiž prvý námestník generálneho prokurátora SR nerozhodol o podanom návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorým Vladimír Pčolinský prostredníctvom svojich obhajcov vo februári napadol uznesenie o vznesení obvinenia.

"GP SR od začiatku marca 2022 viackrát písomne aj telefonicky žiadala predloženie spisového materiálu na účel rozhodnutia o podanom návrhu. Do dnešného dňa (17. 5.) spisový materiál predložený nebol, čím vzhľadom na informáciu, že bola vo veci podaná obžaloba, bolo znemožnené o podanom návrhu rozhodnúť," dodala hovorkyňa.

ÚŠP už skôr argumentoval, že podanie obžaloby pred rozhodnutím o návrhu podľa tohto paragrafu Trestného poriadku nepredstavuje procesnú chybu. Odvolával sa pritom na uznesenie Najvyššieho súdu (NS) SR v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

ŠTS eviduje podanú obžalobu. "Trestná vec bola pridelená zákonnému sudcovi na pracovisku v Banskej Bystrici, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe," priblížila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Vladimíra Pčolinského stíhajú v súvislosti s kauzou SIS. Pôvodné obvinenia v prípade zrušila vlani v auguste Generálna prokuratúra SR. Exriaditeľa tajnej služby obvinili z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Kollár chce podľa medializovaných informácií uzavrieť dohodu o vine a treste.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti