Novinka pre deviatakov. Štát prvýkrát žiada jasnú odpoveď pri výbere štúdia

Novinka pre deviatakov. Štát prvýkrát žiada jasnú odpoveď pri výbere štúdia
Zdroj: TASR

Deviataci musia urobiť veľké rozhodnutie. Oznámiť, na ktorú strednú školu budú chodiť. Postupne sa dozvedajú, komu prijímačky vyšli a komu nie.

Štát tento rok prvýkrát žiada jasnú odpoveď pri výbere štúdia. Chce predísť chaosu a obmedziť turistiku žiakov medzi strednými školami. Niektorí budú musieť svoje rozhodnutie zmeniť aj po termíne.

Stredné školy v stredu (18. mája) zverejnia výsledky prijímacích skúšok. Je to posledný termín pre riaditeľov na odoslanie rozhodnutia o prijatí či neprijatí. 

Mnohých prijali na všetky školy, na ktoré sa prihlásili. Sú však aj takí, ktorých cesta na vysnívaný odbor je kľukatejšia.

Každý deviatak má svoje konto v školskom elektronickom systéme. Od stredy sa spustí možnosť odvolať sa cez počítač a zakliknúť, ktorý odbor si nakoniec vybral. Čo však v prípade, že žiaka nikde neprijali?

V prípade, že naozaj všetky rozhodnutia sú negatívne, tak do piatich dní si musia podať odvolanie aspoň na jednu školu. Ak je žiak prijatý, odporúča sa, aby rodič potvrdil nástup na školu a popritom podal odvolanie na školu, kde nebol prijatý.

Deviataci musia do 23. mája do polnoci oznámiť, na ktorú školu v septembri nastúpia. To však neznamená, že to bude definitívne rozhodnutie.

Práve odvolacie konanie môže výber školy zmeniť aj po termíne. Ostatní bez odvolania túto možnosť nemajú – škola, ktorú označia po 23. máji, už zostane. Po tomto dátume všetky ďalšie rozhodnutia o prijatí stratia platnosť. Od stredy sa teda začne vo veľkom hýbať poradie aj počty budúcich prvákov.  

Komu sa nepodarí dostať na strednú školu ani po odvolaní, v júni bude ďalšia šanca. Môže sa však stať, že niektoré školy druhé kolo prijímačiek robiť nebudú.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti