Matovič obvinil Sulíka z vlastizrady. Prirovnal ho k Slotovi a Počiatkovi

Vláda rokuje o pomoci ľuďom v boji s infláciou.

Vláda má mimoriadne ťažké rokovanie. Po týždňoch sporov sa má kabinet Eduarda Hegera dohodnúť na pomoci ľuďom s infláciou. Kým na jednorazovej stoeurovej podpore panuje v koalícii zhoda, koaliční partneri vedú spory o dlhodobých systémových zmenách. Minister financií Igor Matovič chce zvýšiť detské prídavky, daňový bonus na dieťa a zaviesť voľnočasové poukážky na krúžky pre žiakov a študentov. Matovič okrem pomoci rodinám prišiel s ďalším návrhom na poslednú chvíľu. Chce zaviesť mimoriadnu daň z ruskej ropy.

Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík a jeho SaS návrh vetujú, pretože sa im nepáči, že výdavky majú byť hradené z peňazí samospráv a z vyšších daní pre vybrané spoločnosti. Pred rokovaním vlády si ministri vymenili ostré slová, no ani jeden nehovorí o odchode z koalície. Pre liberálov je zvyšovanie daní a zavádzanie nových červenou čiarou. 

Sulík prišiel na rokovanie vlády v sprievode všetkých svojich ministrov, ktorí mu vyjadrili podporu. „Ako sme sa vyjadrili, budeme vetovať nové dane a zvýšenie daní. To sme voličom sľúbili a žijú tu aj ľudia, ktorí tvoria hodnoty a nechcú, aby sa ich peniaze rozdávali podľa toho, ako sa niekto zobudí. Vetujeme všetky daňové návrhy a aj daň z ropy. Spoločnosť Slovnaft sa už včera vyjadrila, že má vlastnú cenotvorbu, ktorá sa odvíja od cien na trhu. Som presvedčený, že v plnom rozsahu to zaplatia ľudia v podobe vyššej ceny nafty a benzínu,“ odkázal Sulík so slovami, že takto sa štát a verejné financie neriadia.

K celej situácii sa vyjadrili aj Sulíkovi ministri. Šéf školstva Branislav Gröhling kritizuje a odmieta voľnočasové poukážky. Tvrdí, že školstvo sa borí s nedostatkom učiteľov a ich nízkymi platmi. Zavedenie poukazov si bude podľa neho vyžadovať ďalších deväť miliónov eur na ich technickú realizáciu. „Je to nedotiahnutý a nezmyselný návrh,“ dodal Gröhling.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková kritizovala Matovičov spôsob, akým predložil návrhy a to, že chce, aby o nich parlament rozhodol v skrátenom legislatívnom konaní. „Je to hrubosť a znásilňovanie legislatívneho procesu. Rúti sa nám právny štát,“ komentovala situáciu Kolíková.

Slová pritvrdil aj Matovič. Vyhlásil, že Sulíkov postoj k novej dani z ropy hraničí s vlastizradou. Podľa Matoviča Sulík „kope“ za maďarských oligarchov a nerobí to zadarmo. „Za čo to robí? Takéto veci sa nerobia zadarmo.  Toto hraničí s vlastizradou. Myslím si, že aj takí hrdinovia okrádania štátu ako Slota, Počiatek a Danko už slintajú závisťou,“ vyhlásil minister financií.

„S takýmto človekom sa nedá zmysluplne vládnuť. Ubližuje každému jednému a teraz mu vôbec nevadí, že ubližuje najmä rodinám s deťmi, ktoré čakajú na pomoc,“ povedal Matovič o Sulíkovi.

Matovič chce dodatočne zdaniť príjmy Slovnaftu z ruskej ropy. Tvrdí, že sa s vedením rafinérie „džentlmensky“ dohodol, že nebudú zvyšovať ceny benzínu a nafty. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti