Koalícia schválila pomoc rodinám aj bez ministrov SaS. Matoviča ešte čakajú rokovania s liberálmi

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že pomoc rodinám je prioritou jeho vlády a je rád, že kabinet dnes schválil jednorazovú pomoc a systémovú podporu rodín. Minister financií Igor Matovič dodal, že koaličného partnera SaS sa budú naďalej snažiť presvedčiť, aby zákony podporili aj v parlamente.

„Dnes sme na vláde schválili dva dôležité zákony, ktoré idú do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Prvý je zdanenie ruskej ropy a druhý je pomoc ľuďom v boji s infláciou,“ povedal Heger. Pripomenul, že inflácia je na Slovensku rekordná a urýchlila debatu o tom, že štát musí viac podporovať rodiny.

Premiér uviedol, že v programovom vyhlásení vlády sa koalícia zaviazala, že bude podporovať rodinu ako základnú bunku spoločnosti, ktorá je nositeľkou hodnôt. „Práve počas celých týchto diskusií sme v koalícii hľadali prienik a rodinná politika bol nosný menovateľ. Postavili sme na ňom jednorazovú a systémovú pomoc, aby sme trvalo zlepšovali sociálnu situáciu rodín s deťmi,“ skonštatoval premiér. Priznal, že podporu dostanú aj dobre zarábajúci rodičia. Podľa Hegera je to férové. 

„Dohoda sa nerodila ľahko. Diskusia bola náročná, ale dnešné schválenie na vláde je silným signálom aj pre parlament. Budem rád, keď sa diskusia bude viesť vo vecnej a odbornej rovine,“ odkázal poslancom predseda vlády. Verí, že poslanci schvália pomoc rýchlo, aby sa k nej občania dostali čo najskôr.

Vláda prijala okrem jednorazovej pomoci aj zvýšenie daňového bonusu na dieťa a vyššie detské prídavky. Matovič tak pretlačil na vláde svoju víziu dať rodinám s deťmi až dvesto eur mesačne. Ministri za SaS hlasovali proti. Zákony však musia prejsť parlamentom. Poslanci z klubu SaS zatiaľ nevyjadrili podporu dani z ruskej ropy ani systémovej pomoci rodinám. Matovič preto hovorí, že s liberálmi ich ešte čakajú ťažké debaty. 

Jednorazové stoeurové príspevky budú ľuďom vyplatené v najbližších mesiacoch. Ide o návrh, na ktorom sa zhodla celá koalícia, parlamentom by preto mala prejsť bez problémov a rýchlo.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti