Problém u pediatrov. Mnoho rodičov nesúhlasí s telemedicínou, ale podľa lekárov je nevyhnutná

Pediater. (ilustračné foto)
Pediater. (ilustračné foto) Zdroj: TV Markíza

Kým vo svete je dávno štandardom, u nás sme sa s ňou zoznámili až počas pandémie. Ak sa telemedicína robí poctivo, pomôcť môže okrem pacientov i samotným lekárom. Diváci, ktorí sa nám ozvali, ale majú inú skúsenosť. Problém hlásia z pediatrických ambulancií. 

E-maily či telefón. Počas pandémie bolo takéto ordinovanie nevyhnutné. Život sa ale vrátil takmer do normálu a v normálnom režime by mali fungovať už aj lekári. Deje sa vraj niečo iné. 

Mnohí rodičia vraj radšej smerujú na urgentné príjmy. Na bratislavskom nám potvrdili, že detí u nich po takýchto skúsenostiach pribudlo. 

Tzv. telemedicína má svoje pre aj proti. Podľa zistení pacientskej asociácie sa dá na diaľku vyriešiť až 30 % záležitostí. Tam, kde to v zdravotníctve funguje tak ako má, sa využíva dlhé roky.  

„Ide v podstate o určitú formu triedenia pacientov. Je to preto, aby pri dnešnom množstve pacientov pripadajúcich na jedného pediatra bola ako keby zabezpečená starostlivosť pre deti, ktoré to naozaj potrebujú,“ uviedla Elena Prokopová, hl. odborníčka MZ SR pre primárnu pediatriu.

Pediatrov na Slovensku každým rokom ubúda. Vlani v ambulantnej sieti chýbalo 137 lekárov pre deti a dorast. Ich priemerný vek je 61 rokov. 

„Pravdepodobne nás k telemedicíne doba donúti, lebo sme starí a väčšina z nás je v dôchodkovom veku, je nás málo a sme starí,“ uviedla Milena Nosková, pediatrička.

Podľa štátu je riešením reforma ambulantnej siete. Udržať starších a prilákať nových lekárov plánuje v prvom rade peniazmi. Do roku 2026 vraj z plánu obnovy vyčlení 10 miliónov eur. To, či to bude dostatočná motivácia a nepríde neskoro, sa ale s istotou zaručiť nedá. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti