Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaní Dušana Kováčika aj v piatok

Za mrežami môže skončiť na dlhé roky. Na Najvyššom súde sa vo štvrtok (19.5.) začalo odvolacie konanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný súd ho za podporu zločineckej skupiny a korupciu odsúdil na 14 rokov a prepadnutie majetku.

Po príchode na súd nechcel komunikovať s novinármi a na otázky neodpovedal. „Bez komentára,“ vyjadril sa.

Kováčik prišiel na súd bez pút na rukách. Po tom, čo ho v marci prepustili z väzby, je stíhaný na slobode a musí nosiť monitorovací náramok.

Všetky skutky popiera. Tvrdí, že je nevinný a žiada oslobodenie. Senát doobeda na súde oboznamoval procesné strany so siahodlhým odvolaním, ktoré má spolu s prílohami tisíc strán.

Vo štvrtok verdikt nepadol. Pojednávanie bude na Najvyššom súde pokračovať aj v piatok (20.5.), čítať sa majú listinné dôkazy.

ŠTS uznal Kováčika vinným vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. Konkrétne v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok. Tiež z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. 

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská skonštatovala, že minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora tiež poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na ÚŠP a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny.

Dušan Kováčik šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Vo väzbe bol od októbra 2020 do marca 2022.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti