SaS nepodporí Matovičove návrhy. Hovoria o novej koalícii OĽaNO s kotlebovcami

Parlament rokuje o vládnych zákonoch z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Po koaličných sporoch nakoniec kabinet Eduarda Hegera schválil daň z ruskej ropy a pomoc rodinám vo forme vyšších rodinných prídavkov, daňového bonusu a voľnočasových príspevkov. Poslanci za stranu SaS však s návrhmi nesúhlasia. Matovič avizoval, že chce s liberálmi ešte diskutovať.

Podľa informácií TV Markíza sa v parlamente ráno stretla koaličná rada a dohadovala sa, aký bude program rokovania v parlamente. Vládne zákony nakoniec do programu zaradili aj vďaka hlasom kotlebovcov. 

Ak daň na ropu prejde, SaS bude žiadať zníženie iných daní

„Pri oboch týchto zákonoch boli porušené asi všetky pravidlá tvorby legislatívy. Návrhy boli do utorka večera tajné. Nemohli sa k nim vyjadriť nezávislí analytici ani analytici štátu. Takto sa to nerobí,“ povedal predseda finančného výboru zo SaS Marián Viskupič.

Viskupič na tlačovej konferencii vysvetlil tri dôvody, pre ktoré nepodporia Matovičove návrhy. Nepáči sa im spôsob, akým Matovič pretláča svoje zákony. „Návrh na skrátené legislatívne konanie je znásilnenie demokracie na Slovensku. Návrhy boli predstavené v utorok večer, v stredu rozhodovala vláda, je štvrtok a už sú v parlamente. Takto hrubo a na hulváta nepretláčal cez parlament sumu 1,3 miliardy ročne ani Smer,“ dodal Viskupič.

Nesúhlasia ani s tým, že časť nákladov majú niesť samosprávy. Podľa liberálov na to opäť doplatia iba ľudia, ktorým obce a mestá dvihnú ceny za služby. Z rovnakého dôvodu nesúhlasia ani s daňou na ruskú ropu. Obávajú sa, že spôsobí nárast cien pohonných hmôt. Ak však nová daň prejde, SaS predloží vlastný návrh na zníženie niektorých daní a odvodov.

Viskupič tiež poukázal na to, že OĽaNO sa dohodlo s ĽSNS na podpore ich návrhov. „Som šokovaní, že sa nám tu vytvára nová koalícia s kotlebovcami. Dohodli sa s kotlebovcami na podpore ich návrhov,“ povedal Viskupič. Matovič tvrdí, že poslanci sa s kotlebovcami nedohadovali a nič im za podporu nesľúbili.

Zmeny kritizuje aj opozícia, pretože časť výdavkov na rodiny majú byť kryté z peňazí samospráv. Šéf Smeru Robert Fico dal koalícii dve podmienky, za ktorých podporí prorodinný balíček. Chce, aby vláda predložila návrh zákona o mimoriadnom bankovom odvode, a tým kompenzovala výdavky. Tiež by sa podľa neho mala vrátiť k bezplatným obedom pre žiakov a študentov. V uznesení zároveň žiada, aby vláda pripravila legislatívne návrhy, ktoré zabezpečia, že v tomto roku slovenské domácnosti dostanú finančnú výpomoc 1 500 eur, aby boli podporení aj dôchodcovia a bezdetné rodiny.

Hlas má podmienky

Hlas-SD zdôraznil, že podmienkou jeho podpory je to, aby bol do protiinflačnej pomoci zahrnutý aj 14. dôchodok a rozšírenie cieľovej skupiny jednorazovej pomoci o 1,6 milióna pracujúcich, ktorí majú maximálny príjem do 1 686 eur. Na presadenie týchto opatrení predloží počas schôdze pozmeňujúce návrhy. „Ak tieto dve podmienky Hlasu nebudú splnené, strana Hlas nemôže tieto zákony podporiť,“ upozornil poslanec Erik Tomáš (nezaradený). Strana avizovala, že nepodporí ani skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

Výhrady má aj poslankyňa bývalého klubu Za ľudí Jana Žitňanská. „Pre mňa je úplne kľúčové v tejto situácii pomôcť ľuďom, ktorí majú v rodine ťažko zdravotne postihnutého človeka, pretože tieto rodiny čelia chudobe asi najviac,“ vyhlásila Žitňanská. Pripomenula, že keď minister financií Matovič minulý rok predstavil daňovú revolúciu, upozornili ho na deti so zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú terapie, logopédov či rehabilitácie, ktoré sú často drahé a rodičia ich musia hradiť zo svojho.

Žitňanská dostala prísľub, že návrh to bude zohľadňovať, no legislatívny návrh to podľa nej neobsahoval. „Informovala som koaličných partnerov aj ministra financií Matoviča, že ak nebude v návrhu napísané, že tento príspevok môžu využiť aj na rehabilitáciu alebo iný typ služby, ktorú potrebujú, neviem hlasovať za tento zákon,“ dodala.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti