Do lekární prestali posielať vakcíny proti covidu. Nedostali peniaze za distribúciu

Lekáreň - ilustračná foto
Lekáreň - ilustračná foto Zdroj: TASR

Do lekární prestali posielať vakcíny proti covidu, ktoré si lekári objednávajú na očkovanie pacientov do svojich ambulancií. Farmaceutická spoločnosť lekárňam nezaplatila za distribúciu vakcín odmenu, ktorú majú dohodnutú so štátom. Chýbajú im desiatky tisíc eur.  

„Aplikácia na objednávanie vakcín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je dočasne pozastavená z dôvodu neuhradených pohľadávok verejných lekární za všetky doteraz zabezpečené a dodané vakcíny, ktorými bolo zaočkovaných približne 240-tisíc občanov Slovenskej republiky. Prípadné otázky, podnety a sťažnosti prosím smerujte na ministerstvo zdravotníctva.“ Takúto informáciu zverejnili lekárnici na stránke, kde si ambulantní lekári objednávajú vakcíny. Prezident Slovenskej lekárnickej komory hovorí, že nemali na výber - faktúry sú podľa neho po splatnosti pol roka.  

V systéme je približne 900 lekární. Farmaceutická spoločnosť, ktorá aj vakcíny uskladňuje, má s lekárňami na starosti, aby sa do ambulancií dostali čo najjednoduchšie. Lekárňam chýba približne 150-tisíc eur.  

Ministerstvo hovorí, že situáciu rieši už niekoľko mesiacov. Medzi tým si na tento účel našlo inú spoločnosť. Rezort tvrdí, že on si úlohu splnil a peniaze spoločnosti za distribúciu vakcín poslal.   

Spoločnosti sme sa pýtali, čo s peniazmi urobila. Povedali, že stanovisko pošlú, do uzávierky sa tak ale nestalo. Podľa našich informácií sa už celý proces v posledných hodinách rozbehol a peniaze začali prichádzať.  

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti