Príznaky sú na začiatku podobné chrípke. Opičie kiahne, ktoré strašia Európu, sa môžu objaviť aj u nás

Prvé prípady hlásia zdravotníci z Talianska, Portugalska, Španielska, Švédska, Británie, Kanady aj USA. Ide o chorobu, ktorá sa v takýchto krajinách zvyčajne nevyskytuje. Môže sa ochorenie šíriť ako covid a aké je riziko, že narobí veľké problémy na Slovensku?

Vzácna nákaza zatiaľ na Slovensku nie je. Neevidujeme ani prípady podozrenia na opičie kiahne. „Slovensko a ani Európa nie je endemickou (pozn, red. trvalo prítomnou) oblasťou výskytu opičích kiahní. Na území SR sme ani v histórii nezaznamenali prípady ochorenia,“ uviedla vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva Júlia Adamčíková.

Opičie kiahne sú vírusovým ochorením. Prvýkrát sa u človeka objavili v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo, v dedine, kde často konzumovali opice. „K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom alebo človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní,“ spresňuje odborníčka. Zároveň ale dodáva, že vírus sa môže objaviť aj u nás.

„V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia,“ varuje Adamčíková. Rozsiahle epidémie však nepredpokladá.

Príznaky sú podobné chrípke aj ovčím kiahňam

Horúčka, únava, bolesť svalov, zimnica - príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Nasleduje opuch lymfatických uzlín, neskôr sa pridá výsev. Začína na tvári a postupne sa šíri na ďalšie časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálií. Výsyp začína červenými škvrnami, ktoré sa menia na pupienky, ktoré sa neskôr plnia čírou až hnisavou tekutinou a následne vzniká chrasta. Po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný.

Klinické príznaky ochorenia sú podobné príznakom pri ovčích kiahňach. „Rozdiel je vo vývoji kožných lézií. Kožné lézie sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne) a opičích kiahní. Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách,“ vysvetľuje Júlia Adamčíková.

Na to, aby sa ochorenie rozmohlo u človeka, je podľa odborníčky potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16, môže byť až 21 dní.

Prvý prípad hlásilo Anglicko na začiatku mája

V Európe sa už hovorí o malom ohnisku opičích kiahní. Prvý prípad sa objavil už začiatkom mesiaca vo Veľkej Británii. Odvtedy v krajine evidujú sedem prípadov. Ďalších sedem prípadov a 22 podozrivých má Španielsko, deväť prípadov hlási Portugalsko, jeden zaznamenali vo Švédsku či Taliansku. Prvého pacienta s touto diagnózou už majú aj v Spojených štátoch amerických. Na zozname sú už aj Kanada a Austrália.

Odborníci sa obávajú, že vírus sa môže šíriť už vo väčšom rozsahu a to najmä sexuálnym kontaktom. Mikrobiológ z University of Reading Simon Clarke pre Daily Mail uviedol, že má podozrenie, že počty prípadov v Anglicku sú už desiatky. Ale trval na tom, že choroba sa nebude šíriť ako covid.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti