Na pojednávaní s Dušanom Kováčikom odzneli konečné návrhy. Rozhodnutie padne v utorok

Na Najvyššom súde pokračovalo pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Ten už dnes (20.5.) prišiel na súd v obleku, na otázky novinárov opäť nereagoval. Senát najprv čítal listinné materiály. Týkali sa známych kajúcnikov, ktorí v kauze bývalého špeciálneho prokurátora svedčia.

Kováčik trvá na svojej nevine v prípade podporovania zločineckej skupiny tzv. takáčovcov, prijímania úplatku a ďalších skutkov, za ktoré ho Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vlani odsúdil na 14 rokov a trest prepadnutia majetku. Vo svojej výpovedi pred Najvyšším súdom (NS) SR v rámci odvolacieho konania vo štvrtok spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni ŠTS Pamele Záleskej. Hovorí o trestnom stíhaní založenom na "kajúcnikoch". Na otázky prokurátora odmietol odpovedať.

„Tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli, týchto skutkov som sa nedopustil,“ vyhlásil obžalovaný. Svoju činnosť pre zločineckú skupinu takáčovcov označil za číry výmysel, ktorý nevychádza z akéhokoľvek dokazovania. Zarazil ho výrok sudkyne, že nie je povinnosťou súdu, aby zisťoval benefity kajúcnikov a či vôbec nejaké dostali. Tvrdí, že obhajobe nebolo umožnené odstraňovať zásadné rozpory vo výpovediach kajúcnikov. Namietal, že sa rozsudok významne opiera o výpoveď exšéfa kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok 24. mája. Súd by mal vyhlásiť rozsudok.

Súvisiaci obsah

Kováčik: Konanie je neobjektívne

​Dušan Kováčik poprel kontakty s údajným bosom takáčovcov Ľubomírom Kudličkom, ktorému mal za úplatok pomôcť dostať sa z väzby. Argumentoval tým, že takáčovci boli takmer rok a pol monitorovaní políciou a stretnutia okrem jedného svedka nikto nepotvrdil. Upozornil, že dosiaľ nedostal ani vysvetlenie, aké informácie o prebiehajúcich trestných konaniach mal zo špeciálnej prokuratúry poskytovať. Spochybnil aj profesionalitu policajného vyšetrovateľa Pavla Ďurku.

„Táto predmetná trestná vec bola predčasne ukončená a nebola vôbec objasnená pričom sudkyňa Záleská pojednávanie viedla neobjektívne, zaujato a pripustila len vykonanie dôkazov proti mojej osobe. A ak dôkazy svedčili v môj prospech, tak tieto vyhodnotila proti mne. Rozsudok trpí značnými vadami, je nedostatočne odôvodnený dokonca obsahuje rôzne klamstvá. Trvám na podaní odvolania a som toho názoru, že predmetný rozsudok je potrebné zrušiť a minimálne vykonať ďalšie dokazovanie, aby bolo možné vo veci rozhodnúť. Opätovne prehlasujem, že uvedených konaní, tak ako sú špecifikované v rozsudku, som sa nedopustil,“ uviedol Kováčik.

Zároveň upozornil, že v senáte odvolacieho súdu je Peter Hatala, ktorý sa vo veci pôvodne namietol a bol vylúčený, no nakoniec na základe sťažnosti bolo dané rozhodnutie zrušené a vylúčený tak nie je.

Dušan Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Odvolací proces na Najvyššom súde SR sa začal vo štvrtok. Manželka Kováčika Iveta, ktorá taktiež podávala odvolanie, na pojednávanie neprišla.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti