Sulík navrhuje stiahnuť Matovičov balík a poctivo ho pripraviť

Poslanci parlamentu začali v piatok 12. rokovací deň 65. schôdze návrhom opatrení v boji proti zdražovaniu. Národná rada (NR) SR vo štvrtok (19. 5.) rozhodla, že návrh zákona prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Opatrenia v rámci návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa zahŕňajú 50 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa.

V tzv. zrýchlenom režime by mali poslanci prerokovať aj zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy či návrh zákona na riešenie problematických oblastí, ktoré sa usadením utečencov na území Slovenska vyskytli a nedali sa predvídať.

Sulíkovi sa nepáči, že bonus dostanú aj bohatí

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v piatok v pléne Národnej rady (NR) SR navrhol stiahnuť z rokovania protiinflačnú pomoc, poctivo ju pripraviť a nechať prejsť riadnym legislatívnym procesom. Daňový bonus na dieťa by mal byť podľa neho naviazaný na nezdaniteľné minimum. Tvrdí, že v súčasnosti bonus dostanú aj bohatí, ktorí ho nepotrebujú.

Sulík skonštatoval, že na všetky deti v rodine by sa nemal uplatňovať rovnaký daňový bonus. "Štát nemusí prvé dieťa tak podporovať ako tretie," dodal. Najviac v záujme štátu podľa neho je, aby rodiny mali tretie dieťa, na to by sa podľa neho malo platiť najviac. Tvrdí, že daňový bonus by mal následne od ďalšieho dieťaťa klesať.

"Keby sme to chceli robiť poriadne, tak daňový bonus na dieťa naviažeme na nezdaniteľné minimum," poznamenal Sulík, podľa ktorého by bohatí nemali dostať nič. Odstupňované by podľa neho mali byť aj prídavky na deti, a to tak, aby ich nedostávali aj bohatí ľudia. V súvislosti s voľnočasovými poukazmi uviedol, že zákon je zle napísaný a nevykonateľný.

Návrh mal podľa neho posúdiť Útvar hodnoty za peniaze. Podotkol, že ide o veľmi pochybne kryté výdavky. Opätovne kritizoval, že sa majú zobrať prostriedky obciam. Vyzval na stiahnutie návrhu. Mal by sa podľa neho predložiť do parlamentu v riadnom legislatívnom procese.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) reagoval s tým, že osobne viedol 14 rokovaní s SaS o pomoci rodinám. Tvrdí, že SaS tento návrh urobila nekrytým. "Pre nás rodina hodnota je," zdôraznil. Hlasovanie o protiinflačnej pomoci je podľa neho "zápasom o charakter štátu". "Ste najväčšia chyba, čo sa týka sociálneho cítenia tejto vlády," adresoval Matovič poslancom SaS.

Predseda vlády vystúpil v závere rozpravy k tomuto návrhu. Prihováral sa pritom takmer prázdnemu plénu. Skonštatoval, že protiinflačná pomoc vznikala v priebehu niekoľkých mesiacov v rámci koalície. Poukázal na to, že inflácia je historicky vysoká, a preto treba podať "pomocnú ruku". Verí, že kríza pominie, ale je rád, že tu zostane trvalá pomoc pre rodiny.

Hlasovanie bude v utorok

O protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o podpore starostlivosti o deti a odídencov s postihnutím budú poslanci hlasovať v utorok (24. 5.) po 11.00 h. Hlasovať sa zatiaľ bude o posunutí do druhého čítania. Informoval o tom podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽANO). Parlament o návrhoch rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

V piatok má plénum dokončiť rokovanie k všetkým trom návrhom. Ak to bude potrebné, debatovať budú poslanci aj po 14.00 h, no hlasovať nebudú. V utorok budú pokračovať od 9.00 h rokovaním o návrhu z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Po utorkovom hlasovaní by mali rokovať výbory a od 14.00 h by mali debatovať o troch návrhoch, ktoré budú už v druhom čítaní.

Grendel zároveň informoval, že z programu aktuálnej schôdze vypustili návrh novely Zákonníka práce z dielne poslancov Jozefa Lukáča a Jaroslava Karahutu (obaja Sme rodina) a zaradia ich na ďalšiu riadnu schôdzu v júni.

Kotlebovci aj Taraba sú za

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR zo strany ĽSNS a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu podľa vlastných slov podporujú myšlienku prorodinných opatrení. Majú však výhrady k niektorým opatreniam týkajúcim sa balíka protiinflačnej pomoci rodinám z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Chcú o nich ešte rokovať, hovoria aj o vlastných návrhoch na zmeny.

"Súhlasíme s myšlienkou a s tým, aby sa rokovalo o zvýšenej podpore rodín. Neznamená to však, že súhlasíme s tým, ako je zákon momentálne nastavený, predložený," povedal poslanec za ĽSNS Martin Beluský s tým, že zaradenie návrhu do programu aktuálnej schôdze NR SR podporili, aby myšlienku pomoci nezmietli zo stola pre niektoré výhrady. Tvrdí, že pracujú na zmenách, aby sa postupne dostali na papier a aby mohli byť pretavené aj do paragrafového znenia.

Výhrady majú poslanci z ĽSNS podľa jeho slov najmä pri prídavkoch pre deti, ale aj pri daňovom bonuse, no nechcel ich konkretizovať. Deklaroval snahu nájsť kompromisné riešenie. Dodal, že o balíku pomoci sa rozprával i s ministrom financií, no nedeklaroval mu vopred podporu poslancov z ĽSNS. Odmieta, že by "obchodovali" o prípadnej podpore niektorých vlastných návrhov v budúcnosti. Doplnil, že daň z ropy nepodporia. Hovorí o nestabilnom krátkodobom výbere dane.

Prorodinné opatrenia chce podporiť aj nezaradený poslanec Tomáš Taraba. V pléne sa rozprával i s ministrom financií. Taraba skonštatoval, že jeho strana podporuje prorodinnú politiku všeobecne a víta zvýšenie daňového bonusu. Hovorí o výhodách pre rodiny a nesúhlasí s výhradami SaS. Taraba nesúhlasí napríklad s poukážkami v Matovičovom balíku, vidí to ako zneužiteľný model. Rokovať chce o možných úpravách. Podporenie balíka má podľa neho aj politický rozmer pre opozíciu, a to vzhľadom na vyjadrenia koaličnej SaS, ktorá naznačovala, že dohody prestanú platiť, ak návrhy prejdú s podporou opozície.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti