Vyšetrovateľ NAKA obvinil exministra spravodlivosti Gábora Gála z korupcie. Kvietikovi mal vybavovať reštitúciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil exministra spravodlivosti Gábora Gála za stranu Most - Híd. Televízia Markíza sa spojila s jeho advokátom Tomášom Strémym, ktorý nám povedal, že sa máme obrátiť priamo na bývalého politika. Gála sme sa snažili kontaktovať, telefón zdvihla asistentka v jeho právnickej kancelárii, ktorá neposkytla bližšie informácie. 

Polícia potvrdila, že Gála obvinili z korupcie 9. mája. Podľa našich informácií je Gál obvinený z korupcie, konkrétne prijímania úplatku. „Zločinu prijímania úplatku (podľa § 329 ods. 1 Trestného zákona) sa mal dopustiť v súvislosti s činnosťou Slovenského pozemkového fondu v roku 2018. Bližšie informácie poskytneme, až keď to procesná situácia dovolí,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Podľa informácií TV Markíza sa má prípad týkať reštitúcie na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), v súvislosti ktorej sa dlho nekonalo. Z obvinenia vyplýva, že podnikateľ Martin Kvietik obvinený v kauze Dobytkár, chcel danú reštitúciu odblokovať. Údajne poveril advokáta Jána Gajana, aby odovzdal Gálovi úplatok 50-tisíc eur. Malo k tomu dôjsť v prvej polovici roka 2018, keď bol Gál poslancom národnej rady. Úplatok vraj dostal priamo v poslaneckej kancelárii. 

Gál mal následne vybaviť u zástupcu riaditeľa SPF, ktorý bol nominantom Mostu, aby reštitúciu odblokoval. Kvietik túto interpretáciu odmieta. Jeho advokát Dušan Ivan argumentuje, že ak je Kvietik považovaný za „bosa“ SPF, nepotreboval by reštitúcie riešiť cez poslanca Gála. Myslí si, že toto obvinenie je účelové a prišlo v čase, keď má súd rozhodovať o predĺžení Kvietikovej väzby.

Expolitik Gál obvinenia odmieta. „Ešte minulý týždeň mi poštou bolo doručené uznesenie o vznesení obvinenia. Predmetné uznesenie v súvislosti s mojou osobou sa absolútne nezakladá na pravdivých informáciách. Nie je to prvýkrát, keď o mne kolovali rôzne informácie od takzvaných kajúcnikov, ktoré sa po riadnom prešetrení potvrdili ako vymyslené,“ povedal pre TASR exminister spravodlivosti. Ako doplnil, dúfajúc v zákonnosť postupov, je aj teraz pripravený byť maximálne súčinný s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby vec riadne objasnili. Dodal, že keďže ide o živú vec, nebude sa k tomu viac vyjadrovať.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podrobnosti prípadu ani počet obvinených nechcel komentovať. „Obvinenie bolo vznesené pre zločin prijímania úplatku, ale bližšie podrobnosti, skutkové ani právne, zverejňovať nebudeme, je to prvotné štádium,“ reagoval.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti