Daniel Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia, dostal pokarhanie

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa dopustil disciplinárneho previnenia. Vo štvrtok o tom rozhodol Najvyšší správny súd (NSS) SR. Súvisí to s tým, že sa zastal vyšetrovateľov NAKA.

Lipšic tým porušil povinnosť prokurátora, čím spáchal spomínané previnenie. Ukladá sa mu za to písomné pokarhanie. Štátu má tiež uhradiť trovy vo výške 120 eur.

Návrh na začatie disciplinárneho konania podal generálny prokurátor Maroš Žilinka 13. augusta 2021. Argumentoval, že špeciálny prokurátor mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry. Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti ÚŠP. Kandera, ktorý na disciplinárke Žilinku zastupoval, preto žiadal zníženie jedného mesačného platu o 15 percent.

Lipšic pochybenie odmietal. Považoval za svoju morálnu povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov, „ktorí sú neodôvodnene napádaní a osočovaní“.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti