Na Slovensko prišiel na skúšku prvý osobný vlak na svete vyrobený na vodíkový pohon

Stroj „budúcnosti“ na našich koľajniciach. Na Slovensko prišiel na skúšobné jazdy vôbec prvý osobný vlak na svete vyrobený na vodíkový pohon. Jeho výfukové plyny tvorí len para a kondenzovaná voda.

Ekologický, bez emisný a vraj aj bezpečný. Vodíkový vlak dokáže na jedno natankovanie prejsť až tisíc kilometrov. Vodík v palivových článkoch reaguje so vzduchom, vzniká úplne čistá voda a teplo. To sa v turbíne mení na elektrinu, ktorá poháňa hnacie nápravy.

Takýto vlak jazdí od roku 2018 v Nemecku, testovali ho už aj v Rakúsku a v Holandsku. Taliani a Francúzi si zase stihli objednať už desiatky podobných súprav. Na Slovensku o nich zatiaľ len snívame. 

Vodíkový vlak je navrhnutý na jazdu pre trate, ktoré nie sú elektrifikované. Či kúpia nové alebo prerobia existujúce súpravy ešte nevedia. Minister hospodárstva Richard Sulík tajne dúfa, že vodíkové vlaky budú na koľajniciach do roku 2024.

Testovacie jazdy budú pokračovať aj v sobotu. Vodíkový vlak prejde po južnej trati z Komárna cez Dunajskú Stredu až do Bratislavy.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti