Štát ich oberá o peniaze len preto, že nemali viac detí. Vdovy a vdovci roky cítia diskrimináciu

Vdovy a vdovci už roky cítia diskrimináciu za to, že s jedným či dvomi deťmi dostávajú pozostalostný dôchodok kratšie ako tí, ktorí mali väčšiu rodinu. Vláda im nápravu sľúbila vo svojom programe. No zatiaľ sa jej nedočkali.

V tejto situácii je aj Bratislavčanka Nora. Má 60 rokov a pred troma rokmi jej zomrel manžel. Sociálna poisťovňa jej vyrátala vdovský dôchodok na niečo vyše 327 eur. No v ťažkej životnej situácii jej pomohol iba jeden rok a vzápätí jej ho zase zobrali. Dôvod? Vychovala iba jedného syna.

„Poslali mi rozhodnutie o tom, že absolútne nespĺňam podmienky, keďže som mala len jedno dieťa. Nechápem, kto rozhodol o tom, ktorá žena je vhodná na poberanie dôchodku vzhľadom na vek a počet detí. Veď manželka pociťuje stratu rovnako a považujeme to za neuveriteľnú ‚neférovku‘,“ hovorí Nora Matiašovská.

Podobne to vidí aj odborník na dôchodky. „Samozrejme, že je to nefér. V tomto prípade sa totiž posudzuje zárobková činnosť manžela a ten platil odvody z príjmu. Tie sa neviazali na to, koľko má detí,“ vysvetlil Ján Šebo.

Vláda sľúbila zmenu

V zákone to takto funguje už dlhé roky. Napríklad ovdovená 40-ička či 40-nik s tromi a viac deťmi dostávajú pozostalostný dôchodok od smrti partnera nepretržite. No ich rovesníkom s dvoma deťmi penziu po roku stopnú a obnovia ju až vtedy, keď dovŕšia 52 rokov.

Tí, čo majú jedno dieťa, prípadne žiadne, musia dokonca čakať, až kým dovŕšia dôchodkový vek. No kým za socializmu sa odchádzalo do dôchodku oveľa skôr, teraz Nora môže rátať s penziou po manželovi až o zhruba ďalšie tri roky.

„Ostane domácnosť a náklady na život. Toto už nikto nebral do úvahy. Musela som si ako väčšina žien nájsť ešte jedno zamestnanie. Ale je to na úkor osobného života aj zdravia,“ hovorí Nora.

„Či má jedno, dve alebo neviem koľko detí, ona je partnerkou, nie to dieťa. Ženy sa obrátili na národné stredisko pre ľudské práva a minimálne to, že je ten vek určený pri dvoch deťoch a jednom dieťati, je diskriminačné,“ uvádza Eva Klilačová z OZ Diera v systéme.

Vláda si napísala do programu, že to zmení a minister práce Milan Krajniak sľuboval nápravu v dôchodkovej reforme. Vlani ale argumentoval, že na nápravu nie sú peniaze. Teraz o tom chce debatovať s poslancami.

„Nezabudol som na to, uvedomujem si, že je to problém. Pred júnovou schôdzou zvolám stretnutie všetkých lídrov strán, predstavíme im rôzne návrhy riešenia. Pokúsime sa dohodnúť, aby sa parlament dohodol, takto to bude. Nemuselo by to byť také finančne náročné,“ povedal minister práce Milan Krajniak.

Otázne je, či sa pre ukrivdených vdovcov a vdovy nájde také riešenie, aby zákon platil aj spätne. A oni sa dostali k nevyplateným penziám.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti