Už na budúci rok vás proti chrípke zaočkujú aj v lekárňach. Štát tým sleduje jasný cieľ

Zaočkovať sa proti chrípke sa už budúci rok budeme môcť aj v lekárňach. Na Slovensku sa dlhodobo nedarí zvýšiť zaočkovanosť, pomôcť má nová stratégia. Tento krok môže podľa farmaceutov zvýšiť celkový záujem, pretože bude pre pacientov dostupnejšie.

„Za poslednú sezónu, ktorá sa nám nedávno skončila, sme sa dostali na úroveň štyroch percent zaočkovanosti. Len pre predstavu, ideál je, aby sme mali zaočkovaných zhruba 75 percent populácie,“ vysvetľuje Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.

Epidemiologička Zuzana Krištúfková hovorí, že na Slovensku máme veľa zbytočných úmrtí na chrípku, takto by sme im vedeli predchádzať.

Spustenie si vyžaduje viaceré legislatívne zmeny, na ktorých ministerstvo zdravotníctva už začalo pracovať. Posilnenie kompetencie farmaceutov v lekárňach je aj v programovom vyhlásení vlády.

„Tento legislatívny proces má svoje trvanie, počítame však, že zmeny by mohli byť uvedené do praxe v prvom kvartáli 2023,“ približuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Skúsenosť už máme

S očkovaním mimo ambulancií už majú zdravotníci skúsenosti vďaka pandémii. Preto túto stratégiu podporujú.

„Zväčšil by sa počet miest, kde je možné sa zaočkovať, lebo ak je dnes možné zaočkovať sa prakticky len v ambulancii všeobecného lekára, tak je to pomerne úzky priestor,“ hovorí Tomáš Szalay, lekár Bratislavského samosprávneho kraja.

Očkovať v lekárňach budú len farmaceuti, ktorí prejdú šesťmesačným certifikovaným kurzom. Pripravila ho Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského.

„Súčasťou certifikačnej prípravy bude doplnenie si vedomostí alebo posilnenie vedomostí, veľmi dôležitou súčasťou je praktický výkon vakcinácie, zvládanie nečakaných situácií,“ opisuje dekan Farmaceutickej fakulty UK Ján Klimas.

Vo verejných lekárňach proti chrípke očkujú v 14 krajinách Európy. Vo Francúzsku či Portugalsku vďaka tomu vzrástla zaočkovanosť populácie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti