Donedávna ich vyrábali iba v zahraničí, to sa však zmenilo. Ukážeme vám výrobu vinylov na Slovensku

Kedysi sme ich vyhadzovali, teraz sú na vzostupe. Reč je o vinylových platniach. Hoci sú to najdrahšie nosiče hudby, ľudia dokážu oceniť ich dokonalý zvuk. Za minulý rok sa ich dokonca predalo viac ako CD. Donedávna ich vyrábali iba zahraničné fabriky, to sa však zmenilo. Začíname s tým už aj na Slovensku. 

Pri vinyloch je najdôležitejšia kvalita zvuku. Je analógový, znie mäkko a zamatovo. „Ponúka pre ľudské ucho ten najprirodzenejší zvuk, pretože digitálne spracovanie hudby, nech je akokoľvek dokonalé, tak sú to predsa len nuly a jedničky,“ vysvetľuje hudobný expert Juraj Čurný.

Na vinylových platniach dodnes hrajú aj niektorí dídžeji. Kedysi medzi nich patril aj riaditeľ nitrianskeho divadla. „Hral som v kultúrnych domoch, kde tá podlaha nebola až taká kvalitná a keď si prišli niektoré dievčence dať zahrať pesničku, tak to celé skákalo a pesnička hrala dve sekundy, lebo skočila dvakrát platňa,“ spomína na staré časy Jaroslav Dóczy.

Istý čas ľudia platne aj vyhadzovali. Nahradili ich lacnejšie a spratnejšie CD. Dnes vinyl zažíva nevídaný rozmach. Každá lepšia kapela do neho investuje. Je to aj vec prestíže. 

Vinyl je suverénne najdrahší hudobný nosič, ale predáva sa. Zmýšľanie ľudí sa zmenilo. „Vinyl si kúpi naozaj ten najväčší fanúšik kapely. Dáva tým najavo svoju priazeň interpretovi,“ ozrejmuje Čurný.

Donedávna mali hudobníci možnosť dať si ho vyrobiť len v zahraničí. Napríklad v Česku je najväčšia fabrika na svete. Dnes im stačí vycestovať do Trenčína, kde vznikla prvá takáto výrobňa na Slovensku.

Ide o splnený sen Ondreja Slivku a jeho priateľov, ktorí nám dovolili nám nahliadnuť do výrobného procesu.

„Vyrába sa to z vinylového granulátu/pvc granulátu, ktorý je roztápaný na teplotu 130 stupňov. Extrúder nám vlastne vyrobí koláč, ktorý sa vkladá do lisu,“ popisuje proces Slivka.

Jedno vrece granulátu im vystačí na 6000 platní. Dnes už nemusia byť iba čierne. Spolu s obalom bývajú často samé o sebe umeleckým dielom.

„Dôležité je, aby tá platňa bola stále čistá a nepadal na ňu prach. Každé zrnko prachu znamená puknutie, takisto každý škrabanček,“ varuje výrobca vinylov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti