Zo zahraničia sa vracia len zlomok mladých Slovákov. Štát má plán, ako to zmeniť

Utekajú zo Slovenska a s nimi odchádza aj ich potenciál. Zo zahraničia sa chce vrátiť len tretina mladých Slovákov. Ich skúsenosti a poznatky budú chýbať našej ekonomike. Našli sme dvoch mladých mužov, ktorí sa rozhodli vrátiť po získaných skúsenostiach v zahraničí do rodnej krajiny.

 Z Írska sa po štyroch rokoch vrátil Samuel Kováčik známy ako Vedátor. Chcel robiť vedu na svetovej úrovni, preto zahraničnú skúsenosť potreboval. Aj Jozef Žatko sa po štúdiu v Anglicku a v Amerike vrátil domov. Svoje zahraničné skúsenosti využíva v rodinnej firme.

Mladí muži sú však svetlé výnimky. Čísla optimistické nie sú. Za posledných 15 rokov našu krajinu opustilo 300-tisíc ľudí. A bude ich viac. Podľa prieskumu až dve tretiny mladých uvažujú o odchode do zahraničia. Horšie je, že tam chcú aj ostať. Vrátiť sa plánuje len 30 percent študentov.

Prieskum o odchode mladých ľudí zo Slovenska. Zdroj: TV Markíza

​Štát chce zastaviť odliv mozgov do zahraničia štipendiom. Najlepší študenti dostanú mesačne 300 eur. „Bude to 1 400 podporených študentov ročne, z toho tisíc budú tí najtalentovanejší študenti, 400 budú študenti s nejakým znevýhodnením,“ vysvetlil zámer štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

Tým, že sa mladí šikovní ľudia neplánujú vrátiť späť, prichádzame o zaujímavú budúcnosť, ktorá nás môže čakať. Títo ľudia sú totiž schopní robiť výskum, vymýšľať technológie, či zakladať firmy.

„Je dobré, keď si ľudia vyskúšajú zahraničné skúsenosti. Načerpajú nové nápady, ale potom je fajn, keď sa vrátia na Slovensko. Čo pomôže aj im, ale aj slovenskej ekonomike ako celku,“ dodal analytik Matej Horňák.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti