Kliešte čoraz častejšie nájdeme na miestach, kde predtým neboli. Toto sú oblasti s ich najväčšou koncentráciou

Kliešť
Kliešť Zdroj: TASR/DPA

Na Slovensku už niekoľko týždňov pretrváva teplé počasie, ktoré prináša aj nástrahy ako sú napríklad kliešte. Mnoho ľudí využíva voľný čas na prechádzky, turistiku, opekanie, bicyklovanie a iné aktivity v prírode. Tá je domovom tohto parazita, ktorý sa živí ľudskou a zvieracou krvou.

Infekčný je približne každý štvrtý kliešť. Najnebezpečnejšie choroby prenášané týmto parazitom sú kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Lekári a odborníci preto varujú a informujú verejnosť o nebezpečenstve uhryznutia kliešťami, no ľudia sa boja aj ich nesprávneho vytiahnutia a prípadného zápalu. Alebo, že si ich na sebe ani len nevšimnú.

Priblížime vám preto lokality na Slovensku, kde sa kliešte vyskytujú vo väčšom množstve a v ktorých úsekoch je zaznamenaná aj zvýšená evidencia chorôb.

Výskyt parazita

Kliešte sa u nás vyskytujú od skorej jari až do neskorej jesene. Ide o parazita, ktorý sa nachádza voľne v prírode, porastoch a lesoch. V prírode evidujeme 21 druhov kliešťov, ľudí však zaujíma len jeden.

„Kliešť obyčajný sa zvyčajne vyskytuje všade tam, kde sú hoci len skupinové porasty listnatých stromov s krovinatým podrastom a vrstvou prírodného kompostu z opadaného lístia. To môžu byť aj vetrolamy v poliach, zanedbané záhrady v mestách, či zarastené ploty záhrad. No predsa len ideálnymi biotopmi kliešťa obyčajného sú listnaté a zmiešané lesy od nížin až po horské oblasti,“ priblížil Branislav Peťko, biológom a parazitológom z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.

Odborníci varujú, že ich čoraz častejšie nájdeme na miestach, kde predtým neboli. Napríklad v mestskej zeleni a v parkoch, ale aj v záhradách rodinných domov, na cintorínoch, v lesoparkoch a v rozličných rekreačných zónach.

Ani vo svojom kliešťovom raji nie sú rozptýlené rovnako alebo rovnomerne. Ovplyvňuje to množstvo zrážok, teplota či vlhkosť vzduchu.

Najväčší výskyt:

 • Južné svahy karpatských hôr do výšky 1000 až 1250 metrov n. m.
 • Severné svahy hôr do nadmorskej výšky 800 metrov nad morom

V súčasnosti sa podľa odborníka na slnečných zalesnených horských hrebeňoch môžu kliešte objaviť až vo výške 1 450 m. n. m. Iná situácia je na slnečnom slovenskom juhu. „Tam nám zrážok ubúda a krajina mierne vysychá. Vhodné podmienky pre kliešte sú v údoliach v pobrežnej lesnej až krovitej vegetácii, kde je tepla až prebytok a potrebná vlhkosť sa pod košatými korunami stromov ešte udržuje,“ tvrdí parazitológ. Menšie hájiky alebo vetrolamy bez podrastu prehriate priamym slnečným svitom totiž kliešťom neprajú. 

Súvisiaci obsah

Ako sa vyhnúť a ochrániť pred kliešťom

Ak sa už kliešte niekde udomácnia, tak viac ich je na lesných okrajoch, okrajoch lesných chodníkov, vodných tokov, na rozhraní lesa a lúk, na cestičkách lesnej zveri, lúkach či malých lesných čistinkách. „Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov,“ upozorňuje Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR.

„Zvyknime si, že aj pre kliešte môžeme odporúčať prevenciu ako pred covidom v troch písmenách, a to R – repelenty,  O – odstup od okrajov chodníkov a krovia jeden meter a P – prehliadka oblečenia a tela nielen počas pobytu v lese, ale určite aj po návrate domov,“ dodáva Branislav Peťko.

Odborníci tiež apelujú na očkovanie, ktoré ľudí chráni pred kliešťovou encefalitídou. Nevystríha však človeka pred samotným prisatím kliešťa, a tak aj zaočkovaní jedinci musia byť ostražití a prisaté kliešte odstrániť z tela bezodkladne a odporúčaným spôsobom.

Kliešťová encefalitída

Ako sme už spomínali, infikované kliešte prenášajú najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sú len v určitých tzv. endemických oblastiach. „Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,” uviedla Jana Kerlik z RÚVZ BB.

Úrad verejného zdravotníctva vedie aj štatistiky, podľa ktorých má kliešťová encefalitída aj naďalej rastúci trend. Nejde pritom o ľahkú chorobu s jemnými príznakmi, ale vírusové ochorenie, ktoré môže zapríčiniť, ľudovo povedané, zápal mozgu. Zdravotné následky môžu byť dlhodobého charakteru (ochrnutie, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, atď.), v najhoršom prípade končí ochorenie úmrtím.

V roku 2021 bolo najviac prípadov hlásených, podobne ako za ostatné roky, zo Žilinského a Banskobystrického kraja. Výskyt tohto ochorenia môžete vyčítať aj z nasledujúcej mapy:

Kliešťová encefalitída 2021

Tento rok zaznamenal RÚVZ najvyšší výskyt kliešťov na prelome apríla a mája v Komárne. ​Konkrétne išlo o rekreačný areál Martovce, Konkoly Kameničná, les Moča, štrkovisko Marcelová a Veľkolélsky ostrov.

Súvisiaci obsah

  TOP ČLÁNKY

  Voyo

  Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

  K téme Zdravie

  Dôležité udalosti