Otec Jána Kuciaka: Syn nás v minulosti ubezpečoval, že na Slovensku nemôžu v 21. storočí zavraždiť novinára

Na Špecializovanom trestnom súde pokračoval proces v kauze objednávky vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov. Na pojednávanie prišli aj obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Kočnerov advokát Marek Para nemohol prísť, pretože je väzobne stíhaný. Je obvinený z toho, že pomáhal zločineckej skupine. 

Kočnera zastupuje advokát Andrej Šabík. Nasledujúce dni by mali vypovedať odsúdení Zoltán Andruskó a Miroslav Marček. Odsúdený Tomáš Szabó požiadal o konanie v jeho neprítomnosti. Súd mu vyhovel. Jeho advokátka Ivana Kochanská pre TV Markíza potvrdila, že jej klient potom, ako priznal vinu, chce vypovedať.

NAKA súdu potvrdila, že prerušili trestné stíhanie Andruskóa a Marčeka v prípade prípravy vrážd prokurátorov.

Zsuzsová: Motívom vraždy bolo zničiť Kočnera

Zsuzsová pred súdom vyhlásila, že motívom vraždy novinára Jána Kuciaka bol úmysel zničiť Mariana Kočnera. 

„Vražda Jána Kuciaka ublížila najviac osobe Mariana Kočnera a nemal z nej absolútne žiadny osoh,“ vyhlásila Zsuzsová. Potvrdila, že v minulosti požičala 20-tisíc eur Zoltánovi Andruskóovi, ktorý je v kauze už právoplatne odsúdený. Odmietla, že by si u neho niekedy mala objednať vraždu. „Andruskó si nikdy žiadnou vraždou svoju pôžičku u mňa neodpracoval. Úroky z nej mi platil až do dňa jeho zadržania,“ vyhlásila.

Pred súdom vypovedal aj otec zavraždeného Jána Kuciaka: „Syn nás v minulosti ubezpečoval, že na Slovensku nemôžu v 21. storočí zavraždiť novinára.“ 
„Ubezpečoval nás, že sa nemáme čoho báť, že na Slovensku v 21. storočí nikto nemôže zavraždiť novinára,“ podotkol Jozef Kuciak. Reagoval tým na telefonát, ktorý Ján Kuciak absolvoval približne pol roka pred smrťou s obžalovaným Marianom K. Ten novinárovi vtedy povedal, že sa mu bude špeciálne venovať.

„Je mi ľúto, že sa do dnešného dňa vyjadruje o mne a Marianovi Kočnerovi ako o vinných za smrť svojho syna,“ reagovala obžalovaná Zsuzsová. Zároveň vyjadrila ľútosť nad tým, čo sa Jánovi Kuciakovi stalo.

Vypovedať bude aj Andruskó

Pojednávanie v kauzách objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd v utorok popoludní prerušili. Pokračovať bude v stredu (25. 5.) od 9.00 h. Okrem vykonávania listinných dôkazov by mal byť vypočutý svedok Zoltán Andruskó. Ten je v kauze Kuciakovej vraždy právoplatne odsúdený.

Súd v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Andruskó 15 rokov nepodmienečne. Obžalobe čelia aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti