Dušan Kováčik dostal osem rokov. V putách ho eskortovali rovno do basy

Dušan Kováčik.
Dušan Kováčik. Zdroj: TASR

Najvyšší súd rozhodol, že Dušan Kováčik je vinný z úplatku 50-tisíc eur, za ktorý podržal takáčovca Ľubomíra Kudličku. Vinný je aj z toho, že Ľudovítovi Makóovi vynášal zo spisu. Kováčik dostal osem rokov za mrežami s minimálnym stupňom stráženia. Súd mu udelil aj finančný trest vo výške 100-tisíc eur. Oslobodený je z trestného činu podpory zločineckej skupiny takáčovcov.

Najvyšší súd zmiernil Kováčikovi trest zo 14 na osem rokov. Podľa predsedu senátu Petra Štifta bol trest neprimeraný. Kováčikov obhajca Erik Magál avizoval využitie mimoriadnych opravných prostriedkov.

„Tie skutky sa nestali, my to dokážeme a v podstate toto konanie sa pre nás nekončí a ideme ďalej,“ povedal po vyhlásení rozsudku. Verí, že sa podarí dokázať Kováčikovu nevinu. Rozhodnutie NS má podľa neho množstvo nedostatkov. „My vieme, že pravdu máme, musíme ísť ďalej v opravných prostriedkoch, až kým nám dá súd za pravdu,“ dodal.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol uložiť bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

„Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,“ zdôvodnil prokurátor s tým, že Kováčik vo svojej funkcii konal opačne. Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Obhajcovia Kováčika vyhlásili, že žiadajú bývalého špeciálneho prokurátora oslobodiť spod obžaloby v celom jej rozsahu. Argumentujú tým, že Kováčik nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Spomenuli tiež aj o rozpory vo svedeckých výpovediach či podozrenia z manipulácie svedeckých výpovedí. Trestná vec Kováčika je podľa nich založená hlavne na výpovediach spolupracujúcich svedkov.

Špecializovaný trestný súd poslal Kováčika ešte v septembri minulého roka na 14 rokov do väzenia. Bývalý špeciálny prokurátor sa voči rozsudku odvolal. Definitívne rozhodnutie vyhlásil Najvyšší súd.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti