Smer: Kováčik je prvá obeť Matovičovho režimu. Podľa Hegera je zločinec

Dušan Kováčik.
Dušan Kováčik. Zdroj: TASR

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika odsúdil Najvyšší súd na osem rokov za korupciu. Politici považujú tento rozsudok za prelomový.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že je potvrdené, že Kováčik je zločinec. „Spolupracoval s mafiou, nechal sa ňou podplácať. Takýto hlboký morálny úpadok nebol len jeho osobným zlyhaním, ale aj symptómom režimu pod vedením strany Smer. A tí, čo ho dnes v parlamente obhajujú, nie sú lepší ako on. Dobre si zapamätajme tento deň,“ napísal Heger.

Smer zverejnil svoje oficiálne stanovisko na sociálnej sieti, kde Kováčika označili za prvú obeť Matovičovho režimu.

„V strane SMER – SD vyvoláva rozsudok senátu 5T Najvyššieho súdu SR v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika obrovské pochybnosti. Ide o senát NS SR, ktorý je spájaný s početnými porušeniami ľudských práv. Dušan Kováčik sa stal prvou obeťou brutálneho zneužívania trestného práva na politické ciele. Dušana Kováčika usvedčujú udavači podozriví z najzávažnejšej trestnej činnosti, ktorí chodia po slobode a ktorí za udávanie dostávajú rôzne výhody, dokonca v podobe štátnej korupcie, ako to je v prípade korunného svedka – udavača Makóa, ktorý dostal od vlády SR lukratívne štátne zákazky. Je neuveriteľné, že NS SR sa tak ponáhľal, že rozhodol bez toho, aby čakal na výsledky vyšetrovania manipulácií s trestnými konaniami, kde sa prešetrujú aj spomínaní udavači, z ktorých sa dokonca jeden priznal ku krivej výpovedi práve v prípade D. Kováčika,“ uviedla strana.

Podľa ministerky pre investície a regionálny rozvoj Veroniky Remišovej bol Kováčik „zametač“ Smeru, ktorý sa spreneveril svojmu poslaniu strážcu zákona.

„Čo na to hovorí verejný obhajca odsúdených zločincov Fico? Ten Fico, ktorý Kováčika chodil strážiť ešte aj na súd? Ten Fico, ktorý sa na pytliackej chate vyjadroval, že Kováčik je prelomový prípad a jeho oslobodenie by celej partii "strašne pomohlo?" Ficovi spojenci sa priznávajú či končia vo väzení, odsúdení nezávislými súdmi. Podozrenia z organizovanej skupiny, ktorú mal prikrývať práve Fico so svojimi najbližšími ľuďmi sa ešte pred súdy dostanú. (Pokiaľ ich, samozrejme, neodkloní generálny prokurátor). Odsúdenie Kováčika je symbolom, že roky nedotknuteľní "šéfovia" skorumpovaného systému sa po dlhej dobe musia obávať spravodlivosti. A tak to má byť,“ napísala Remišová.

Za stranu SaS sa k rozsudku vyjadril Alojz Baránik. „Dušan Kováčik ako špeciálny prokurátor rozhodoval o tom, kto bude za korupciu stíhaný a kto nie, a to s jeho presláveným skóre 61:1. Možno ešte dôležitejšie, ako samotné odsúdenie človeka, ktorý miesto obžalovávania korupčníkov ich ochraňoval pred spravodlivým súdom, je potvrdenie, že polícia a prokuratúra majú konečne voľné ruky na stíhanie korupcie na najvyšších miestach. Dušan Kováčik sa spreneveril svojmu sľubu dodržiavať právo a byť predĺženou rukou spravodlivosti. Táto jeho zrada ideálov demokratického Slovenska ho dnes dobehla.
Ľudí ako on, ktorí uzavreli povestnú „zmluvu s diablom“, je stále v našej spoločnosti veľa a bojujú zo všetkých síl proti čestným policajtom a právnikom na všetkých úrovniach. Morálny kompas viacerých vysoko postavených ľudí v rôznych sférach ešte stále nefunguje tak, ako má. Dušan Kováčik bol len jedným z mnohých, a preto boj o slušné Slovensko pokračuje. Dnešný deň je preto malým víťazstvom spravodlivosti na ceste, ktorá vedie k oveľa väčšiemu cieľu – k popretŕhaniu všetkých možných korupčných väzieb a k spravodlivému potrestaniu tých, ktorí nám ukradli štát. Tá cesta vedie k cieľu, ktorým je naozajstný právny štát na Slovensku,“ uviedol Baránik.

Súvisiaci obsah

 Takto reagujú ďalší poslanci naprieč politickým spektrom na odsúdenie Dušana Kováčika. Pred televízne kamery sa však opoziční poslanci po rozsudku nehrnuli.  

„Dušan Kováčik je len špička ľadovca,“ uviedol Juraj Šeliga.

„Spravodlivosť došla aj na takýchto mafiánov, ako bol Kováčik a čaká ďalších,“ dodal Juraj Krúpa. 

„Ak sa niekto odhodlá nastúpiť na cestu zločinu, tak tá spravodlivosť príde, aj keď to trvá a pôjde tam, kam patrí,“ uviedla Anna Zemanová. 

„Pán bývalý špeciálny prokurátor mal byť človekom, ktorý by v prvej línii bojoval proti korupcii a po dnešku je právoplatne odsúdený za to, že tej korupcii podľahol,“ povedal Gábor Grendel. 

„Nebudeme to ďalej komentovať. Berieme to rozhodnutie na vedomie a týmto je pre nás táto téma uzavretá,“ prezradil Peter Pčolinský. 

„Plne rešpektujem stanovisko súdu,“ dodal Dušan Jarjabek.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti