Pozor na búrky, dážď aj silný vietor. Slovensko môže v stredu poriadne potrápiť počasie

Pozor na búrky, dážď aj silný vietor. Slovensko môže v stredu poriadne potrápiť počasie
Búrka - ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - KR HaZZ v Žiline

Na východnom Slovensku i niektorých južných okresoch stredného Slovenska sa môže v stredu popoludní výdatnejšie rozpršať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy platia pre celý Prešovský a Košický kraj, a tiež okresy Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš v Banskobystrickom kraji. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 - 30 milimetrov za 30 minút a nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu, aj s krúpami. Pravdepodobnosť takýchto búrok je zvýšená pre východnú časť Slovenska, na juhu stredného Slovenska je pravdepodobnosť o niečo nižšia.

Výstrahy SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

​"Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov)," pripomínajú meteorológovia.

Škody menšieho rozsahu môže spôsobiť aj vietor, napríklad lámanie konárov stromov, pád slabších stromov či menšie škody na strechách budov. Prípadné krúpy môžu poškodiť vegetáciu, ich súvislá vrstva na ceste môže prechodne obmedziť cestnú premávku.

Výstrahy predbežne platia od 13.00 do 21.00 h.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti