Bude zdravotníctvo iba pre bohatých? Igor Matovič chce doň trocha kapitalizmu

Vizionári.
Vizionári. Zdroj: Grape

Najväčšia zdravotnícka konferencia Vizionári otvorila zásadné témy.

Socializmus v zdravotníctve by mal skončiť. Minister financií Igor Matovič hovorí, že doň treba vniesť trocha kapitalizmu. Povedal to na otvorení tretieho ročníka konferencie Vizionári v zdravotníctve. „Solidarita by mala byť zachovaná, ale musíme byť efektívni vo vnútri a na to potrebujeme zase tie reformy.“ Podľa ministra financií by mali byť do deja viac vtiahnutí pacienti a nevylučuje ani možnosť komerčného pripoistenia za nadštandardnú starostlivosť. Dnes to ale nie je aktuálna téma a zaviesť takéto pripoistenie sa v tomto volebnom období už ani nestíha. Vyplynulo z diskusného panelu o peniazoch v sektore.

Lieková revolúcia, alebo sľuby na papieroch?

Parlament bude onedlho schvaľovať novelu zákona 363, od ktorej rezort zdravotníctva sľubuje viac inovatívnych liekov pre pacientov. Podľa Igora Matoviča ale nie je finančne krytá. Hrozí teda, že zmeny prídu iba na papieri? Štátny tajomník rezortu Robert Babeľa slová ministra financií komentovať nechcel no zdôraznil, že o novele rokovali s analytikmi z Útvaru hodnota za peniaze.

Jeho šéf Štefan Kišš povedal, že „rozhodnutie o tom koľko peňazí dáme na lieky urobí vláda v októbri.“ „Pokojný nie som, lebo táto časť je nesmierne ťažká a dôležitá aby to prešlo ale oveľa dôležitejšia časť, ktorá nás čaká je implementácia a tá bude nesmierne dôležitá,“ dodal štátny tajomník. Novela čaká na schvaľovanie v parlamente.

Účinná by mala byť od augusta 2022. Prednosta Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave Marián Streško povedal, že aj po jej prijatí potrvá kým s inováciami dobehneme okolité krajiny, ale dôležité je aby lieky, ktoré majú najväčší benefit pre pacienta boli čo najskôr k dispozícii. Problémy sú práve v onkológii. Asociácia inovatívneho farmapriemyslu upozorňuje, že onkologický pacient na Slovensku sa dostane len k tretine moderných liekov na rakovinu a mnohé už časom modernými aj prestanú byť. Takéto lieky sú dostupné len formou takzvaných výnimiek, ktoré schvaľujú zdravotné poisťovne. Spomínaná novela by mala práve toto vyriešiť a zaradiť ich do zoznamu bežne predpisovaných.

Koľko nových nemocníc postavíme?

Reč bola aj o Pláne obnovy, z ktorého máme financovať výstavbu a rekonštrukciu nemocníc. Stále ale nevieme, ktorých. Hovorí sa o nemocnici v Martine, v Bratislave a dvoch až troch regionálnych. Čas na výstavbu a čerpanie peňazí z Plánu obnovy ale máme do roku 2026. Na čom to stojí? „Ja som si plne vedomí, že to rozhodnutie malo prísť dávnejšie. To riešenie ktoré by bolo najefektívnejšie je, že treba do toho zapojiť aj neštátne subjekty,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Téma podľa ministra stojí práve na účasti súkromníkov a vyriešiť treba aj situáciu s nemocnicou, ktorú v hlavnom meste stavia finančná skupina Penta.

„Ja netvrdím, že to máme kúpiť alebo dostať alebo niečo s tým spraviť ale myslím si, že keď tu máme funkčnú nemocnicu mala by byť využitá tak aby čo najefektívnejším spôsobom pracovala.“ Proti tomu je minister financií. Igor Matovič uviedol, že finančná skupina by mala štátu nemocnicu darovať. „Keby chceli si vyliečiť ten dedičný hriech tak mohli by povedať dobre, darujme túto nemocnicu štátu.“ Rezort tiež kritizoval, že dodnes o nemocniciach nie je rozhodnuté. Minister Lengvarský sa nechcel vyjadrovať ku kritike od ministra Matoviča, je však presvedčený, že všetky procesy stihneme a o peniaze z Plánu obnovy Slovensko nepríde.

Tretí ročník o budúcnosti zdravotníctvaTretí ročník konferencie Vizionári priniesol spolu tri prezentácie a dve diskusie. Hostia zo zdravotníckeho sektoru diskutovali o budúcnosti rezortu, jeho financovaní, komerčnom pripoistení, či platoch lekárov a sestier. Konferenciu už tretí rok moderovala Zlatica Švajdová Puškárová, Zuzana Javorová a Richard Fides. Celý záznam je k dispozícii aj na webe www.vizionari.sk a www.tvnoviny.sk.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vizionári

Dôležité udalosti