Akú hodnotu má ľudský život?! Rodina muža, ktorého usmrtil medveď, dostala od štátu „smiešne“ odškodné

Manželka sa preto obrátila na súd a ten jej priznal niekoľkonásobne vyššiu sumu.

Minuloročný prvý prípad usmrtenia človeka medveďom mal v stredu (25. mája) súdnu dohru. Pozostalá manželka s dvoma dcérami žalovali štát, aby im okrem náhrady škody zaplatil aj za citové utrpenie, teda nemajetkovú ujmu, o ktorej sa v zákone o ochrane prírody nehovorí.

Bol 13. jún 2021. Dušan (57) odišiel na prechádzku do lesa nad Liptovskou Lúžnou. Bola poslednou. Bezvládne telo muža, na ktorého zaútočil medveď, našli v hroznom stave.

Pre manželku, dve dcéry a dve vnúčatá bol všetkým. Manželke vyplatené odškodné takmer 23-tisíc eur považovali za neadekvátne a napokon až cez súd žiadali od ministerstva životného prostredia spolu ďalších 60-tisíc za nemajetkovú ujmu.

„Keď vám päťročné dieťa povie, že ona si na Vianoce nepraje nič len, aby tu bol ‚stajo‘ a aby prišiel po ňu do škôlky a... proste ťažko sa počúva, lebo sa im venoval dennodenne,“ povedala Barbora, dcéra usmrteného muža. „Každý deň si naňho spomeniem, príde mi ľúto, plačem,“ pridala sa jej sestra Terézia.

Za chránené živočíchy nesie zodpovednosť štát. V mnohých prípadoch poškodenia zdravia vyplatil násobne vyššie sumy odškodného ako pri tejto smrti. Rezort životného prostredia reagoval na žiadosť pozostalých, až keď sa v zime prípad objavil v médiách. Odškodňovanie bude vraj dôstojnejšie.

„Budeme iniciovať zmenu. Ale keďže sa to týka viacerých rezortov, bude to kolektívne úsilie,“ prisľúbil vtedy minister životného prostredia Ján Budaj.

Súd napokon po piatich mesiacoch od podania žaloby rozhodol v prospech pozostalej manželky a dcér. Priznal manželke nebohého náhradu nemajetkovej ujmy v rozsahu 30-tisíc eur a plnoletým dcéram nebohého každej po 15-tisíc eur.

Plnoletým pozostalým sa teraz nevypláca ani náhrada škody. Sudca v odôvodnení uviedol, že v danej veci bolo potrebné konať exemplárne, aby si štát uvedomil svoje pochybenie.

„Nečinnosťou štátu, ktorý nevenuje náležitú pozornosť chráneným živočíchom, ktoré sú premnožené, prišla v okamihu o svojho manžela,“ odôvodnil rozhodnutie sudca Okresného súdu Ružomberok Branislav Klukoš.

Vytvoril sa precedens. Poškodení si budú môcť nárokovať aj nemajetkovú ujmu.

Michal Brož, advokát poškodenej rodiny, verí, že následkom tohto konania dôjde k určitým zmenám.

„Je teda naozaj potrebné exemplárne rozhodnúť, lebo v Slovenskej republike ak sa niečo nestane, sa nerieši nič,“ dodal sudca.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti