Dlhá cesta na dovolenku? Ako zabaviť dieťa v aute

Dlhá cesta na dovolenku? Ako zabaviť dieťa v aute
Ilustračná snímka.

Cestovanie autom na dovolenku je pomerne časté, pretože ide o pohodlný spôsob dopravy, ktorý prináša aj omnoho väčší pocit bezpečia. V prípade, že sa vyskytnú nepríjemné situácie, viete sa hneď zbaliť a odísť.  Výhody má takéto cestovanie aj pre rodiny s deťmi, nakoľko si môžu užívať vlastné pohodlie a súkromie. Dlhé cesty autom ale môžu byť aj pomerne vyčerpávajúce a pre najmenších aj pomerne nudné. Ako zabaviť vašich najmenších pri dlhej ceste autom? Potrebujete aj niečo viac ako povinné zmluvné poistenie a ako to vlastne funguje?

Ako cestovať na dovolenku autom?

Podstatnou súčasťou pri cestovaní na dovolenku autom je predovšetkým bezpečnostná kontrola. Základom pri akejkoľvek ceste je platné povinné zmluvné poistenie, bez ktorého je auto prakticky nepojazdné. Ak zistíte, že vaše povinné zmluvné poistenie nie je aktuálne, môžete využiť aj služby PZP online. Potrebné je skontrolovať aj či máte so sebou zelenú kartu, s ktorou môžete cestovať v rámci Európy, Ruska, Afriky, Izraelu, či Iráne. V prípade, že cestujete do zahraničia môže byť dobrou voľbou aj havarijné poistenie auta, alebo rôzne pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. PZP online je rýchlym a šikovným riešením, pokojne aj na poslednú chvíľu.

Pri cestovaní do zahraničia má význam aj cestovné poistenie, ku ktorému si môžete doplniť aj poistenie batožiny, úrazu, či napríklad aj zodpovednosti za škodu. Pred jazdou je podstatná aj vizuálna kontrola vozidla a kontrola všetkých náležitosti ako je napríklad dostatok oleja, či nafúknutie pneumatík, prípadne dostatok reflexných viest. Treba byť pripravený na všetko a najmä dbať na bezpečnostnú stránku veci. Samozrejme je podstatné aj natankovať plnú nádrž, dezinfikovať interiér a pozrieť si trasu, či nastaviť GPS.

Ako zabaviť deti pri cestovaní autom?

Okrem praktickej stránky vo forme hĺbkovej kontroly vozidla treba riešiť aj ďalšie náležitosti. Ak cestujete s deťmi, podstatné je vybaviť všetky doklady. Deti pri cestovaní musia mať cestovný pas (aj batoľatá). Deti sa počas dlhej cesty často nudia a preto je potrebné vymyslieť im program.

Vymyslieť program pre deti na dlhú cestu pritom vôbec nie je jednoduché. Napriek tomu máme pre Vás pár tipov, ktoré vám môžu dopomôcť. Pri menších deťoch je asi najlepšou voľbou cestovať v noci. Dobré plánovanie cesty Vám výrazne uľahčí samotný presun, vďaka čomu bude aj cesta jednoduchšia.

Medzi najjednoduchšie formy ako zabaviť deti počas nudnej cesty je použitie rôznej elektroniky. Použitie elektroniky sa spája aj s rôznymi hrozbami, predovšetkým čo sa týka internetu. Samozrejme nie je vhodné, aby boli 10 hodín na mobile či tablete, no na krátke časy im môžete dovoliť zahrať si hru, či pozerať rozprávku alebo video. Takéto aktivity môžete prelínať napríklad rôznymi slovnými hrami, či stolovými hrami (najlepšie sú karty alebo iné spoločenské hry). Skvelou voľbou môže byť aj knižka, či omaľovánka.

Medzi trochu originálnejšie spôsoby ako zabaviť vaše deti pri cestovaní autom patrí napríklad tvorba zaujímavého playlistu. Navoľte tam ich obľúbené pesničky a spievajte si spolu, pričom si užijete kvalitný čas. Rovnako môže byť skvelou voľbou dať starším deťom fotoaparát, aby zaznamenávali čriepky spomienok počas cesty.

Zabávanie detí je pri dlhej  ceste autom len minimálnou zodpovednosťou – prvoradé je zabezpečiť bezpečnú a zodpovednú jazdu podľa predpisov. Ak sa dostanete v zahraničí do škodovej udalosti je potrebné kontaktovať asistenčnú službu vašej poisťovne a spísať záznam o nehode. Funguje to na základe vášho poistenia auta, rovnako ako na Slovensku. Pokiaľ ste na poslednú chvíľu zistili nedostatky, poslúži vám služba PZP online.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme PR článok

Dôležité udalosti