Minister Sulík: Slovensko zníži závislosť od ruského plynu o 65 percent

Dodávky plynu na Slovensko sú zabezpečené do konca roka 2023. Informoval o tom minister hospodárstva (SaS) s tým, že spoločnosť SPP uzavrela vo štvrtok (26.5.) zmluvu na dodávky nórskeho plynu.

„Tie pokrývajú 32 percent spotreby. SPP takisto uzavrela zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý prichádza loďami,“ uviedol Richard Sulík. 

Nórsky plyn predstavuje podľa Sulíka 32 percent ročnej spotreby, LNG takmer 34 percent ročnej spotreby. „Od prvého júna sme znížili závislosť od ruského plynu o viac ako 65 percent,“ zosumarizoval.

V plnom rozsahu stále kupujeme aj plyn z Ruska. „Na Slovensko prúdi ďaleko viac plynu, ako potrebujeme. Deje sa tak preto, aby sme čo najviac zaplnili zásobníky plynu. Budeme tak robiť do 10. júla, keď sa začne odstávka Nord Stream 1,“ vysvetlil Sulík.

Povedal tiež, že obchodníci s plynom na Slovensku budú musieť držať povinné zásoby plynu. Minister sľúbil, že podrobnosti o legislatíve spresní v najbližšom období.

Ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 5,5 miliardy metrov kubických (m3) a doteraz bola viac ako z 85 percent pokrytá dodávkami z Ruska.

Diverzifikácia zdrojov zemného plynu, ale aj ropy, sa stala po napadnutí Ukrajiny ruskými vojskami prioritou väčšiny štátov EÚ. SPP, ktorý pokrýva takmer 70 percent odberateľov plynu na Slovensku, sa už podarilo doviezť pre Slovensko dva tankery s LNG z USA. Túto transakciu podnik pripravoval už od októbra minulého roka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti