Od najvýznamnejšieho atentátu druhej svetovej vojny, na ktorý môže byť hrdé aj Slovensko, uplynulo 80 rokov

Od najvýznamnejšieho atentátu druhej svetovej vojny, na ktorý môže byť hrdé aj Slovensko, uplynulo 80 rokov
Skulptúry Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša v krypte pražského pravoslávneho Kostola sv. Cyrila a Metoda. Zdroj: shutterstock/Petr Bonek

Smrť vysokopostaveného nacistického pohlavára sa stala veľkým symbolom odboja. Reakcia hitlerovského Nemecka však bola brutálna.

Od najvýznamnejšieho atentátu druhej svetovej vojny, na ktorý môže byť hrdé aj Slovensko, dnes (piatok 27.5.) uplynulo 80 rokov. 

Špeciálna vojenská operácia Anthropoid, vedená rotmajstrom Jozefom Gabčíkom a rotmajstrom Janom Kubišom, za pomoci mnohých československých vlastencov, známa ako atentát na Reinharda Heydricha, sa uskutočnila 27. mája 1942 vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava.

Dodnes patrí k najznámejším činom protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny. Ide o jediný úspešný atentát na vysokopostaveného funkcionára Veľkonemeckej ríše. 

Nacisti odpovedali hromadným zatýkaním, popravami, vypálením a vyvraždením obcí Ležáky a Lidice za to, že poskytli členom odboja pomoc. Obdobie po atentáte, smutne známe ako heydrichiáda, si vyžiadalo životy tisícok vlastencov.

Reinhard Heydrich bol presvedčeným nacistom a pre Adolfa Hitlera prototypom árijského muža, ktorý sa vyznačoval krutosťou a bezohľadnosťou. Bol strojcom holokaustu a predsedom konferencie vo Wannsee pri Berlíne, počas ktorej predstavitelia nacistického režimu dospeli v januári 1942 ku konečnému riešeniu židovskej otázky – systematickému plánu vyvražďovania miliónov európskych Židov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme História

Dôležité udalosti