Domáce

„Pre väčšinu som blázon, ktorý robí extrémne veci,“ hovorí horský vodca Miki Knižka

Výstup na Lomnický štít.
Zdroj: mountainproguiding.com‎

Užite si aj vy výstup na Lomnický štít s horským vodcom.

Posúva hranice svojich schopností, za to si však potom vychutnáva nádherné pohľady na majestátne štíty. Má za sebou množstvo expedícii v Južnej Amerike, viacdňové skialpinistické prechody v Kanade a Vysoké Tatry pozná ako vlastnú dlaň. Vy si s ním vďaka portálu zlavy.markiza.sk môžete vychutnať výstup na Lomnický štít. Prinášame vám rozhovor s horským vodcom Mikim Knižkom.

Zdroj: mountainproguiding.com‎

Podľa vašich kolegov máte vraj túlavé topánky. Bolo to tak odmalička? Už vtedy ste vedeli, čo z vás bude?

Odmalička úplne nie, s rodičmi som veľmi necestoval, no stále som túžil objavovať nové miesta. K horám som mal stále blízky vzťah, no ako chlapec som nemal jasnú predstavu, čím chcem byť. V roku 2001 som sa vysťahoval do Kanady s túžbou cestovať po svete a spoznávať nové zaujímavé miesta. Vedel som, že chcem žiť v horách, a preto som veľa liezol a lyžoval. Postupom času som sa v týchto disciplínach zlepšoval, až som došiel k tomu, že chcem byť horským vodcom. Tento sen sa mi splnil a ja som šťastný, že môžem vykonávať túto prácu.

Šport máte v rodine alebo ste jedným z tých, ktorí sa vydali úplne inou cestou ako ostatní?

Šport v rodine nemáme a ja som sa vydal úplne inou cestou. Pre väčšinu som blázon, ktorý robí extrémne veci. Ja to takto nevidím. Robím len to, čo ma baví a napĺňa. Ako horský vodca pomáham plniť sny iným, ktorí taktiež chcú vyliezť napríklad na Gerlach alebo Mt. Blanc a bez pomoci horského vodcu by sa tam nikdy sami nevybrali.

Zdroj: mountainproguiding.com‎

Kde bol váš prvý výstup a ako si naňho spomínate?

Môj prvý výstup v Tatrách bol na Žltú stenu pod Teryho chatou. Bol to neskutočný zážitok visieť v takej stene. Nebolo mi všetko jedno, mal som strach, ale taktiež túžbu zdolávať ďalšie vrcholy. Postupne som sa učil od skúsenejších horolezcov a s pribúdajúcimi výstupmi som si začal naplno užívať lezenie a neskôr aj skialpinizmus.

Porozprávajte, kde všade ste už boli a vyšli? Na ktorú expedíciu máte najvýraznejšie spomienky?

Precestoval som toho po svete veľa, no najvýraznejšie spomienky mám na skialpinistické prechody v Kanade. Bolo ich viac a niektoré trvali aj 10 dní. Musíte si na 10 dní so sebou vziať všetko a s 30-40 kg batohom idete naprieč divokými horami, kde okrem vás nie je nikto. Vedeli sme, že sa nám nemôže nič stať a musíme ísť na istotu, pretože tam nie je telefónny signál a pokiaľ nemáte satelitný telefón, horskú službu si nezavoláte. Šľapali sme od rána do večera úplne panenskou prírodou cez nekonečné ľadovce.

Zdroj: mountainproguiding.com‎

Ocitli ste sa aj v takej nebezpečnej situácii, že ste si povedali, že toto je možno môj posledný výstup?

Už viackrát som sa ocitol v nebezpečných situáciách, ale v tej situácii človek nerozmýšľa, že toto je koniec. Skôr naopak, robí všetko pre to, aby to tak nebolo.

Žijete pol na pol Kanada a Tatry. Prečo práve Kanada?

Do Kanady sa vraciam každý rok na zimu. Je to neskutočná krajina a pre mňa taký druhý domov, keďže som tam strávil viac ako 11 rokov. Ponúka najlepšiu lyžovačku na svete, a preto sa tam rok čo rok vraciam.

Zdroj: mountainproguiding.com‎

Čo všetko zákazníkom ako horský vodca ponúkate? Čo s vami môžu zažiť? Ponúkame výstupy na tatranské štíty v lete aj v zime, ale zároveň na akékoľvek ďalšie štíty do celého sveta, napríklad Mt. Blanc, Matterhorn, Grossglockner. Organizujeme lavínové a skialpinistické kurzy pre začiatočníkov a pokročilých, skialpinistické túry a prechody, lezenie v ľadopádoch, heliskiing v Kanade, teambuilding, lezecké túry v lete aj v zime.

Zdroj: mountainproguiding.com‎

Chcete zažiť niečo vzrušujúce a extrémne na vlastnej koži? Zapojte sa do súťaže o výstup na Lomnický štít s horským vodcom Mikim Knižkom alebo klikajte na zlavy.markiza.sk, kde teraz môžete takýto úžasný výlet darovať za skvelú cenu.


BRATISLAVA/Andrea Leitmannova

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti