SaS aj opozícia kritizujú Gyimesiho návrh zakázať dúhové vlajky. Poslanec neplánuje zákon stiahnuť

György Gyimesi a Igor Matovič.
Zdroj: TASR

Poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) nestiahne návrh zakazujúci vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu. Uviedol to v reakcii pre TASR po tom, čo ho premiér SR Eduard Heger (OĽANO) na takýto krok vyzval.

„Vážim si pána premiéra, jeho názor, ako aj jeho hodnotové nastavenie, ale zákon nestiahnem,“ povedal Gyimesi pre TASR. Heger v pondelok (30. 5.) povedal, že takáto novela spôsobí väčšiu polarizáciu spoločnosti. „Potrebujeme ísť práve opačným smerom, a to úctivou diskusiou aj o citlivých otázkach, ktoré v spoločnosti máme,“ zdôraznil. Podľa premiéra Gyimesi porušil koaličné pravidlá, keď návrh podal bez súhlasu koaličnej rady aj klubu OĽANO spolu s opozičným poslancom Tomášom Tarabom (nezaradený).

Šéf OĽANO Igor Matovič označil Gyimesiho návrh za správny, zneužívať štátne budovy na šírenie „propagandy“ akejkoľvek sexuálnej orientácie podľa neho nie je v súlade s verejným záujmom.

Koaličná strana SaS žiada Gyimesi, aby zákon stiahol. Odkazujú mu, aby sa venoval maďarskej menšine a nerobil si lacné PR na iných. Na koaličnej rade bude žiadať stiahnutie zákona. „György Gyimesi porušil koaličnú zmluvu a spojil sa s exkotlebovcom, aby spoločne ubližovali menšinám. Namiesto toho, aby sa Slovensko približovalo akceptáciou menšinových práv k modernej Európe 21. storočia, radšej bude tento stredoveký krúžok po nich šliapať. Takéto homofóbne správanie, za ktoré sa postavil aj líder OĽaNO Igor Matovič, nemôžeme v žiadnom prípade tolerovať. Navyše, to považujem len za ďalší dôkaz spolupráce OĽaNO s fašistami, keďže tento návrh prišiel po nápade regulovať politické diskusie,“ komentovala návrh Jana Bittó Cigániková. 

Ku kritike sa pridal aj poslanec SaS Miroslav Žiak. „Queer komunita u nás stále nepožíva také práva, aké by si zaslúžila. Aj napriek tomu, že žijeme v slobodnej, solidárnej a tolerantnej spoločnosti, zopár jedincov si stále myslí, že môžu zasahovať iným a hlavne menšinám do života. Toto je však mylné a absurdné myslenie. Očakával by som, že poslanec Gyimesi sa bude skôr venovať maďarskej menšine a nie utláčať inú menšiu v snahe polarizovať a rozdeľovať spoločnosť. Predkladaný návrh zákona by navyše mohol byť aj protiústavný.“

Návrh kritizuje aj mimoparlamentná Aliancia. „Menšinový politik si musí uvedomiť, že každá menšinová téma môže byť zdrojom napätia,“ uviedol predseda republikovej rady Aliancie László Sólymos. Zámerom Gyimesiho iniciatívy je podľa neho odviesť pozornosť od neschopnosti vlády. „Poburuje ma, že takúto menšinovú tému zneužíva menšinový politik bez akejkoľvek empatie a štipky tolerancie,“ dodal Sólymos.

Gyimesi podal spolu s Tarabom do parlamentu návrh novely zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní. Chcú, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označuje štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti