Nový prieskum šokuje: Slováci ako jediní v regióne majú sklon k autokratickému režimu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Konšpiračným teóriám veríme viac ako iní. Popularita prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina na Slovensku klesla. Mnoho Slovákov stále verí, že západ vyprovokoval Rusko k invázii. Aj o tom sú výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky u nás a v ďalších krajinách strednej a východnej Európy po začatí vojny na Ukrajine.

Celkovo tisíc respondentov z deviatich krajín odpovedalo na otázky organizácie GLOBSEC. Tie sa týkali predovšetkým bezpečnosti, politikov a vojny na Ukrajine.

Slovensko v mnohých analýzach skončilo na chvoste skúmaných krajín. Podobne ako Rumunsko či Bulharsko. Stále máme strach z migrantov. Obávame sa, že nás niekto bude utláčať a zároveň ako jediná krajina v celom regióne máme sklon k autokratickému režimu. Naše problémy vraj dokáže vyriešiť jeden silný líder, ktorý nepotrebuje parlament ani odborníkov. Viac ako polovica Slovákov by prijala takýto režim.

Oproti minulému roku sa však podiel Slovákov vnímajúcich Rusko ako hrozbu zvýšil z 20 na 62 percent. Nárast kopíruje trend vo všetkých štátoch s výnimkou Bulharska a Maďarska.

Paradoxne, a najviac v regióne, vnímame Rusko ako strategického partnera. Nejednotný je aj postoj našich ľudí k sankciám a budúcnosti Ukrajiny. Na Slovensku je desať percent ľudí, ktorí veria, že Ukrajina patrí Rusku. Viac ako polovica si myslí, že Ukrajina patri do EÚ a NATO. Zvyšok je presvedčený, že by sa nemala pridávať ani na jednu stranu.

Hlavným dôvodom týchto znepokojivých zistení je podľa analytikov to, že na Slovensku zlyháva dôvera v štátne inštitúcie. Zároveň konšpiračné teórie a ruská propaganda je u nás oproti ostatným štátom najmasívnejšie šírená na internete. Dokonca ju hlásajú aj viacerí naši politici. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.