Pre koho sú opičie kiahne hrozbou a kto by mal dostať vakcínu? Virologička vysvetľuje, ako vieme predísť epidémii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európu posledné dni strašia opičie kiahne. Objavili sa už dokonca v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku, čiže iba pár kilometrov od hraníc so Slovenskom. Odborníci hovoria o tom, že je len otázkou času, kedy budeme mať prvý prípad aj u nás. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že plánuje nakúpiť 2-tisíc vakcín proti tomu infekčnému ochoreniu. Kedy presne na Slovensko dorazia prvé vakcíny zatiaľ známe nie je. Pre koho môžu byť opičie kiahne vážnejšou hrozbou a kto by sa mal dať prioritne zaočkovať? Virologička z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Tatiana Betáková nám v rozhovore okrem iného vysvetlila aj to, ako môžeme predísť vypuknutiu pandémie.

Ako laicky vysvetlíme rozdiel medzi pravými, ovčími a opičími kiahňami?

S pravými kiahňami sa už nestretnete. Pravé kiahne boli v roku 1980 vyhubené. Ovčie kiahne, lat. varicella, spôsobuje herpetický vírus. Ten patrí medzi respiračné vírusy a šíri sa hlavne cez respiračný trakt. Opičie kiahne spôsobujú ortopoxvírusy. Vírusy sa šíria kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom s kožnými léziami cez poškodenú kožu a kontaminovanými rukami, keď sa dotkneme úst, nosa či očí. Inkubačný čas pre ovčie kiahne je 5-14 dní, pre opičie kiahne je 5-21 dní. Prvé symptómy u oboch vírusov sú zvýšené teploty, únava, strata chuti do jedla.

U opičích kiahní sa objavuje bolesť svalov, bolesť hlavy, bolesť chrbta. Pre opičie kiahne sú typické zdurené uzliny. Pri ovčích kiahňach lymfatické uzliny zdurené nie sú. Jeden až päť dní od prepuknutia horúčky sa začnú na koži objavovať škvrny, z ktorých sa vyvinú pľuzgieriky naplnené tekutinou, hnisom a po hojení vznikajú chrasty.

Pri ovčích kiahňach sa pupence objavujú najskôr na hrudi, potom  v oblasti krku a tváre a na koniec sa objavia na končatinách. Pupence pribúdajú postupne. To znamená, že nakazený má škvrny, čerstvé pupence a chrasty v tom istom čase. Pri opičích kiahňach sa pupence objavujú naraz, hlavne na tvári, dlaniach a chodidlách. Zriedkavo na hrudi. Pri sexuálnom prenose sa objavia aj v oblasti genitálií. Môžu sa vyskytnúť aj v ústach, spojivkách a očnej rohovke.

Komplikácie pri ovčích kiahňach sa môžu vyskytnúť hlavne u malých detí a potom v neskoršom veku u dospelých. Spôsobujú zlý rast, očné problémy až slepotu, mentálne postihnutie. Ak sa ovčími kiahňami nakazí tehotná žena, hrozí jej poškodenie plodu.

Sekundárnymi komplikáciami pri poxvírusochoch sú vývoj zápalu pľúc, encefalitídy, sepsy. Pri kontaminovaní pľuzgierikov pri škrabaní existuje riziko bakteriálnej infekcie. Pri infekcii poxvírusmi tehotná žena potratí, prípadne sa narodí mŕtve dieťa. Liečenie trvá 1-2 týždne.

Prečítajte si tiež:

Existuje ešte iný druh kiahní?

Molusky spôsobujú poxvírusy. Spôsobujú kožné lézie, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Ide o stredne závažné ochorenie. Za 6-12 mesiacov lézie obyčajne zmiznú, ale môže to trvať aj štyri roky. Molusky sú malé, biele alebo ružové a majú v strede jamôčku alebo dieru. Často vyzerajú ako perličky. Môžu svrbieť, bolieť, opuchnúť alebo sčervenať. Existujú aj zvieracie poxvírusy, ktoré môžu byť prenesené na človeka pri blízkom kontakte, najmä ak má človek oslabenú imunitu.

Proti akým kiahňam sa v súčasnosti na Slovensku očkuje?

Očkuje sa proti ovčím kiahňam. Existuje vakcína iba proti varicella zoster. Deti sú očkované vakcínou, ktorou sa očkujú proti osýpkam, mumsu a varicelle.

Pre aké skupiny obyvateľstva môžu byť opičie kiahne hrozbou? Kto patrí do rizikovej skupiny?

Momentálne sa opičie kiahne šíria hlavne v komunite trans gender a homosexuálov. Takže títo ľudia predstavujú rizikovú skupinu. Samozrejme, rizikové skupiny, kde sa dá očakávať komplikovanejší priebeh, sú stále ľudia s oslabenou imunitou, starí ľudia, ľudia s chronickými ochoreniami, obézni a tehotné ženy.

Ľudia, ktorí boli zaočkovaní pred mnohými rokmi sú podľa Vás stále dostatočne chránení?

Mali by byť chránení. Rizikové faktory a hlavne oslabená imunita však môžu spôsobiť, že sa ľudia môžu nakaziť.

Slovensko nakúpi 2-tisíc vakcín proti opičím kiahňam. Je to podľa Vás správne rozhodnutie? 

Určite, malé množstvo vakcín by sme mali mať. Ak sa vírus bude šíriť, bude odporučené hlavne rizikovým skupinám (homosexuáli), aby sa dali zaočkovať.

Začalo sa diskutovať aj o vývoji úplne novej vakcíny na opičie kiahne? Odborníci argumentujú, že by mohli byť účinnejšie ako vakcíny, ktoré boli vyvinuté na pravé kiahne.

To nebude problém. Použije sa technológia, kde sa používa vírus pravých kiahní alebo vaccinia. Čas ukáže, či to bude potrebné.

Ako dlho by trval vývoj takejto vakcíny?

Nejde o vývoj, iba sa zamení vírus. Takže ide o to, ako dlho bude trvať rozbehnutie výroby a povinné overovanie bezpečnosti. V priebehu pár mesiacov môže byť vakcína k dispozícii.

Ak bude už vakcína na Slovensku, kto by mal mať prednosť, pre koho by mala byť prioritne určená?

Rizikové skupiny (homosexuáli, trans gender), lekári, zdravotný personál a ostatní ľudia spadajúci do rizikových skupín. Prípadne ľudia, ktorí budú v oblastiach, kde sa vírus vyskytne. Ľudia, ktorí prišli do kontaktu s chorými, sa môžu dať zaočkovať do štyroch dní, a tak sa dá predísť vypuknutiu ochorenia.

Myslíte, že nám môže hroziť pandémia ako v prípade covidu, keďže ide o infekčnú nákazu?

Tento vírus nemá pandemický potenciál a o vypuknutí pandémie sa neuvažuje. Je však potrebné zabrániť voľnému šíreniu vírusu. Ak by sa vírus nekontrolovateľne rozšíril, ťažko by sa proti nemu bojovalo.

Opičie kiahne sa už objavili v susedných štátoch. Ak sa dostanú aj ku nám, aký môžu mať priebeh? Kedy hrozí epidémia, ak sa objavia dva alebo viac prípadov?

O epidémii hovoríme, ak sa prudko zvýši počet nakazených. Verím, že ľudia budú rozumní, ak to bude potrebné ostanú v karanténe a k epidémii na Slovensku nepríde.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti