Zatvárať sa môžu celé oddelenia. Odliv zdravotných sestier rastie, nepomáhajú ani tisícové náborové príspevky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekoľkotisícové náborové príspevky, či viac dovolenky. Čas ukazuje, že ani tieto benefity neprinášajú želaný efekt a masívny odchod zdravotníkov sa nedarí zastaviť. Viac ako kedykoľvek predtým sa prehlbuje problém s nedostatkom zdravotných sestier. Zatvárať sa môžu celé oddelenia.

Zdravotníkov sa nedarí nielenže doplniť, ale ani zastaviť ich odliv. Akousi osobitnou kapitolou sú v tomto dlhodobo zdravotné sestry. Po dvoch rokoch covidu to začína byť kritické. Problém nie sú iba peniaze, ale aj byrokracia a nápor. „Sestry sú unavené. V priemere je na jednu sestru počas služby 17-18 ľudí, aj viac. To je veľa,“ uviedla Janka Kušpálová, vedúca sestra chirurgie a úrazovej chirurgie nemocnice vo Veľkom Krtíši. 

Zo slovenských nemocníc za posledný rok odišli stovky zdravotných sestier. Najväčší odliv hlásia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. V hlavnom meste zastrešuje ďalších päť nemocníc, ktoré od vlaňajška opustilo 150 sestier. Mnohé odišli do dôchodku či na materskú.

Desiatky nových sestier potrebujú akútne aj v Nitre či Martine. Nemocnice už nejaký čas skúšajú situáciu zachraňovať najmä rôznymi príspevkami, a to od tisíc do päťtisíc eur. Ani to však nestačí.  

„Budú sa zatvárať celé oddelenia, budú musieť redukovať jednotlivé ošetrovacie jednotky. Ono už sa to prejavuje, ale tým, že je to pomalé, postupné zhoršenie, tak si to ľudia neuvedomujú,“ upresnila Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Priemerný vek sestier je 54 rokov a priemerný plat 1200 eur v hrubom. Štát sľúbil, že zdravotníkom pridá viac peňazí. Rezort však neuviedol, o aké zvýšenie pôjde a koho sa bude týkať. Podľa našich informácií by mali byť uprednostnené práve sestry. 

Reakciu ministerstva sa dozviete v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti