Mestskí policajti volajú po väčších kompetenciách. Niektoré porušenia chcú kontrolovať oni

Mestskí policajti chcú viac kompetencií. Prekáža im, že často nemôžu pokutovať ani vtedy, keď sa im skutok stal doslova priamo pod nosom. Mestské a obecné polície by chceli po novom kontrolovať alkohol za volantom či merať rýchlosť napríklad na vjazdoch do obcí.

Dopravný analytik Jozef Drahovský vysvetľuje, že príjmy z pokút v mnohých svetových mestách tvoria gro rozpočtov. Preto je táto požiadavka v slovenských pomeroch logická, no vyriešiť by to vedela elektronika.

„Ak má obec záujem niekde merať rýchlosť alebo kontrolovať jazdu na červenú, môže to spraviť elektronickým zariadením a pokuty budú chodiť cez objektívnu zodpovednosť. Tieto možnosti v zákone sú už dávno,“ vysvetlil.

Mestských a obecných policajtov je dlhodobo málo, platy závislé od rozpočtov miest taktiež nie sú príliš lákavé, a preto sa často záujemcovia zamestnajú skôr ako zamestnanci SBS či ako noční strážcovia objektov. Najväčšou obecnou, respektíve mestskou políciou je tá bratislavská. Aktuálne má 320 policajtov, no potrebovala by 500.

Zmien by sa malo dočkať aj označovanie a rozlišovanie áut jednotlivých zložiek polície. Ak by táto iniciatíva bola úspešná, po Novom roku by sme sa dočkali toho, že slovo „mestská“ by z áut mestskej polície zmizlo.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti