Čaká nás príjemná sobota s teplotami nad 10 stupňov

Slnko
Slnko Zdroj: Shutterstock.com

V nedeľu sa počasie pokazí.

Vianočné sviatky sú za nami a utíchli už aj posledné tóny štefánskych zábav. Žiaľ, počasie sa podľa kalendára neriadi a niekde spôsobilo práve počas sviatkov smútok tragédiu a veľké škody na majetkoch. 

Zdroj: Shutterstock.com

U nás bola našťastie situácia pokojná, aj keď pravé vianočné počasie sme si neužili. Momentálne máme za sebou prechod zvlneného studeného frontu, ktorý sa v noci a aj dopoludnia prejavoval veľkou oblačnosťou a zrážkami, ale popoludní na mnohých miestach už vykuklo aj slnko, pretože k nám začal prechodne zasahovať výbežok tlakovej výše.

Ale bude to naozaj len prechodne, pretože v ďalších dňoch sa dostaneme pod vplyv tlakovej níže, ktorej stred je nad britskými ostrovmi, no a práve po jej prednej strane k nám začne prúdiť teplý vzduch od juhozápadu, čo znamená, že nás čaká opäť oblačné počasie.

Zrážky: Zajtra má byť teda prechodne pekne, a preto sa zrážky na našom území neočakávajú, horšie to bude nad celou západnou Európou, kde bude výdatne a vytrvalo pršať.

Teploty: Čo sa týka teplôt, tak stále zostávame v nadpriemerných teplotách, aj zajtra sa bude naše územie nachádzať v teplotnom pásme od 5/10st, pričom na juhozápade môže byť aj teplejšie.

Vietor: Vietor bol dnes na väčšine územia pokojný, ale zajtra sa už najmä na juhozápade a severe rozfúka silnejšie, bude fúkať prevažne od juhu a to rýchlosťou v nárazoch okolo 40/50km/h.

Aj dnešný deň bol na Slovensku nadpriemerne teplý. V Kamenici nad Cirochou namerali popoludní až 11 stupňov a 10 stupňov bolo aj v Dudinciach a v Stropkove. Počasie bolo spočiatku oblačné až zamračené a sem tam spŕchlo, ale popoludní naopak na viacerých miesatch zasvietilo aj slnko.

Doprava: Zajtrajšie ráno bude na cestách opäť na mnohých miestach hmlisté, tak jazdite opatrne. Na horských priechodoch a všeobecne v horských oblastiach môžu byť cesty šmykľavé. Keďže sa nám na juhozápade zajtra rozfúka vietor, tak držte pevne volant v rukách najmä na otvorených úsekoch.

Noc: Pred nami je jedna z posledných decembrových nocí, no a tá dnešná bude zväčša polojasná až polooblačná, nad ráno sa budú tvoriť už spomínané hmly, alebo nízka inverzná oblačnosť, a rátajte s tým, že vietor sa na krajnom severozápade rozfúka už v noci. Teplota do rána poklesne na 5 až -1st.

Zajtra môžeme zo slniečka načerpať trochu energie, takže ak máte voľno, neváhajte a využite to. Bude aj príjemne teplo. 

Západ: Konkrétne na západnom Slovensku sa teplota vyšplhá na 8 až 11 stupňov, počasie bude spočiatku ojedinele hmlisté, ale počas dňa bude prevažne polojasno až polooblačno, až k večeru bude oblačnosť od západu pribúdať.

Stred: Na strednom Slovensku bude po rozplynutí ranných hmiel prevažne polooblačno, ale hrozí tu, že niekde sa môže hmla alebo inverzná oblačnosť udržať aj po celý deň. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 6 až 9 stupňov.

Východ: Na východe bude po hmlistom ráne prevažne polojasno s teplotami od 4 stupňov na severe do 8 na juhu.

Hory: Pokiaľ ste na horách, tak rátajte na podhorí s hmlistým počasí, ale vo vyšších polohách bude krajšie, prevažne polojasno, prinajhoršom polooblačno. Pozor však na silný vietor, vo vysokých polohách hrozí opäť víchrica. V n.v. 1500 m bude okolo +3 stupňov.

Bio: V nedeľu sa na horách zamračí a budú aj zrážky. Biopredpoveď zostáva na 3, čo je mierna záťaž.

Predpoveď na štyri dni

V nedeľu bude viac oblačnosti na západe a rátajte tu aj s dažďom, inde bude polooblačno až oblačno. Teplota: 2 až 7stupňov. V noci z nedele na pondelok bude upršané počasie na celom území, ale v pondelok cez deň už očakávame zrážky len na severe a východe. Teplota stále 2 až 7stupňov.

Na Silvestra má byť pekne: po rozplynutí ranných hmiel bude slnečno a teplota sa vyšplhá na 2 až 6 stupňov. Podobne má byť aj na Nový rok s teplotou od 1 do 5 stupňov, ale v noci trochu prituhne.

Pozrime sa aj do Európy. Na juhu Španielska môžu byť zajtra prehánky, ale aj tak tam bude príjemne teplo, okolo 18 stupňov. Spŕchnuť môže aj v tureckej Antalyi, kde bude 19 stupňov. V Štokholme zajtra očakávame oblačné počasie so zrážkami a teplota sa bude pohybovať okolo 5 stupňov. Prehánky budú zajtra aj v Paríži, kde sa teplota vyšplhá na 10 stupňov.

V Londýne bude prevažne polooblačno s teplotou 9 stupňov. V Karibiku stále pokračuje slnečné počasie, ktoré miestami rušia lokálne búrky a teplota sa pohybuje okolo 29 až 31 stupňov.

Snehové správy

Kokava línia hlási 30 cm snehu a podmienky sú tam dobré. Dobré podmienky sú napríklad aj na Zochovej chate, kde majú len 20 cm snehu, podobne ako aj na Pezinskej Babe. V niektorých strediskách je snehu veľmi málo a podmienky sú tam obmedzené.

Dobré podmienky však stále hlási Čertov, kde je 30 cm snehu. Z nasledujúcich lyžiarskych stredísk sú veľmi dobré podmienky len na Veľkej rači, kde výška snehu dosahuje až 50 cm. Ešte lepšie sú na tom v Oravskej lesnej, kde majú až 55 cm snehu. Veľmi dobré podmienky na lyžovanie ale vládnu aj na Kubínskej holi, kde majú 40 cm snehu.

Litmanová hlási tiež 40 cm snehu a podmienky na lyžovanie sú tam veľmi dobré. Štyridsať cm má aj Drienica, kde sú takisto veľmi dobré podmienky na lyžovanie. Dobre si zalyžujete aj na Plejsoch, kde majú 40 cm snehu a veľmi dobré podmienky hlási Jahodná kde je tiež 40 cm snehu.

Na Mlynkoch sa výška snehovej periny pohybuje okolo 50 cm a podmienky na lyžovanie sú tam dobré. Dobré podmienky hlásia aj Fričkovce, ale výška snehu tam dosahuje len 15 cm.BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti