Tragédia na juhu Slovenska. Lietadlo zrejme spravilo nečakaný manéver, po ktorom letelo k zemi

Nešťastie neďaleko Nových Zámkov. Do poľa sa s lietadlom zrútili dvaja piloti. Kým jeden je v kritickom stave, druhý zraneniam podľahol krátko po prevoze do nemocnice. Netypicky klesajúce lietadlo si všimol a pomoc zavolal náhodný okoloidúci. 

„V čase nášho príjazdu sa na mieste udalosti nachádzala letecká záchranná služba a obidvaja piloti sa nachádzali ešte v lietadle,“ uviedol veliteľ zásahu HaZZ Nové Zámky Jozef Holubica.

Malé športové lietadlo spadlo do kukuričného poľa krátko po 11.00 h. Malo ísť o predvádzací let tohto typu lietadiel. Slovák (†66) a Čech (57) vzlietli v Komoči. Havarovali len pár kilometrov pred Novými Zámkami. Jeden z nich bol odvezený vrtuľníkom do nemocnice, druhý sanitkou. Netrvalo dlho a z nitrianskej nemocnice prišla smutná správa o pilotovi z Lučenca. 

„Pacient bol privezený do našej nemocnice vo veľmi vážnom stave s poraneniami, ktoré boli nezlučiteľné so životom a aj napriek obrovskej snahe zdravotníkov sa ho bohužiaľ nepodarilo zachrániť,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Nitre Tatiana Kubinec.

Stav druhého pilota z Prahy je vážny. Leží v nemocnici v Nových Zámkoch. 

„Pacient je toho času na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Utrpel mnohopočetné poranenia. Je v stabilizovanom stave na umelej pľúcnej ventilácii. Večer ho čakajú ďalšie vyšetrenia,“ opísal stav zraneného muža hovorca FNsP Nové Zámky Ján Baček.   

Havarované lietadlo.
Havarované lietadlo. Zdroj: Facebook/Polícia SR- Nitriansky kraj

​Čo sa vo vzduchu stalo a prečo šlo lietadlo k zemi budú zisťovať pracovníci Leteckého a námorného vyšetrovacieho úradu. 

Náš zdroj nám ale potvrdil, že jednou z najpravdepodobnejších príčin môže byť to, že lietadlo spravilo manéver, pri ktorom sa dostalo do takzvanej vývrtky, keď jedno krídlo stratí vztlak a letí krúživým pohybom k zemi. Príčina tohto pádu je nateraz v štádiu vyšetrovania.

Viac v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti