Slováci vybrali nový dizajn policajných áut. Polícia víťaza nevyhlásila, do hry vstúpilo ďalšie kritérium

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Na cestách budú jazdiť nové policajné autá. Na zeleno-bielu zabudnite. Polícia sa rozhodla radikálne zmeniť dizajn svojho vozového parku. O tom, ako budú vyzerať nové policajné autá, nechali najskôr rozhodnúť verejnosť v ankete na sociálnej sieti Facebook. Napokon však do hry vstúpil aj ďalší faktor.

Hlasovalo sa do nedeľňajšej polnoci. Polícia už zverejnila aj oficiálne výsledky. Najviac hlasov, a to 35 418, získala verzia označená lajkom, druhá v poradí sa umiestnila verzia s českým dizajnom označená srdcom s počtom 34 240 hlasov. Tretí dizajn nezískal ani 30-tisíc hlasov. Na oficiálnom hlasovaní sa zúčastnilo celkovo 101 032 ľudí.

Víťazné návrhy.
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

O tom, ktorý návrh zo spomínaných dvoch definitívne zvíťazí, polícia ešte rozhodne.

„V ďalšom kroku bude v rámci testovania polepené rezortné vozidlo víťazným dizajnom, vzhľadom na malý rozdiel vo výslednom hlasovaní v ankete, pri voľbe definitívnej verzie sa zohľadnia aj ceny jednotlivých verzií polepov,“ uvádza polícia. Tretí návrh s najnižším počtom získaných hlasov je tak mimo rozhodovania.

​Zmena má byť súčasťou postupnej modernizácie policajného zboru. V pláne sú aj nové uniformy. Nový dizajn policajných vozidiel ráta s reflexnými žlto modrými farbami. Neráta už ani s nápisom Pomáhať a chrániť. Podľa policajného šéfa farebná kombinácia nie je náhodná. Používajú ju policajné vozidlá vo viacerých krajinách Európy, vrátane susedného Česka.

„Na internete sa spustila taká debata, že sú to farby vlajky Ukrajiny, nie sú, je to lemon taká skôr dozelena, reflexná, vybrali ju odborníci, lebo má veľmi dobrú viditeľnosť a modrá je farbou polície naprieč viacerými krajinami Európy,“ uviedol prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Vzhľadom na to, že nový dizajn ráta už so striebornou farbou karosérie, polícia neplánuje prelepovať súčasné autá, ale nové farby dostanú iba novo zakúpené vozidlá.

A vozový park, ktorý pozostáva z približne dvoch tisícok osobných áut, plánuje polícia v najbližšej dobe výrazne obmeniť. Až dve tretiny áut sú totiž podľa policajného šéfa v biednom stave. Majú ísť na to peniaze z plánu obnovy, približne 20 miliónov eur. Isté obdobie tak budú v teréne autá v pôvodnom i novom dizajne.

Policajný prezident predpokladá, že prvé autá v novom dizajne by sa na cestách mohli objaviť ešte tento rok. Postupne chcú do nových farieb obliecť aj samotných policajtov.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti