Medvedica sa mužovi v Kremnických vrchoch zahryzla do čela. V nemocnici nám opísal útok

Medvedica sa mužovi v Kremnických vrchoch zahryzla do čela. V nemocnici nám opísal útok
Napadnutý Marián Zdroj: TV Markíza

Medvede opäť útočili! V ostatných dňoch doráňali dvoch ľudí na Slovensku. Jeden z nich nám desivé chvíle opísal priamo  v nemocnici. Starostovia a primátori z viacerých kútov Slovenska chystajú ďalší protest a žiadajú ministerstvo životného prostredia, aby povolilo odstrel niektorých šeliem.

Útokov medveďov na človeka je v poslednej dobe čoraz viac. Len 2. júna napadla medvedica cyklistku. Uplynulý piatok opäť došlo k stretu človeka so šelmou, tentokrát v Kremnických vrchoch na Barborskej ceste.

Marián Daubner sa po lesnom teréne pravidelne presúva do práce. Chodieva pešo, rodina musí šetriť. Napadnutý muž nepočul žiaden šuchot, iba odrazu rev šelmy a videl aj mláďa. Stalo sa to podvečer, vonku bolo šero. „Skočila mi na hlavu. Chyba bola tá, že som nemal čelovku...“ povedal.

„Ide o turistickú cestu značenú modrou značkou. Po vyznačenom chodníku chodí veľa turistov, aj detí. Ďalej je totiž prameň, kde si ľudia zvyknú naberať vodu,“ vysvetlila starostka obce Horná Ves, Simona Holicová. Medvedica sa zľakla a ušla, až keď začal muž nahlas kričať.

Napadnutý muž utrpel zranenia v oblasti hlavy a tváre. „Bol celý zakrvavený. Najviac sa mu zahryzla do čela nad okom. Ranu mal aj na ústach a po oholení vlasov sme zistili, že aj na temene hlavy,“ priblížila nám v rozhovore manželka napadnutého Eva Doubnerová. Po útoku prišiel zranený Marián sám domov. „Zavolal mi, že ho napadla medvedica, tak mu mám privolať záchranku. No nevedela som, kde presne je. Tak som mu povedala, aby si ju sám zavolal, no on radšej prišiel domov,“ vysvetľuje. „Po svojich som prišiel až domov, a potom sme zavolali záchranku,“ potvrdil muž manželkine slová. Sanitka ho previezla do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Jeho stav je stabilizovaný.

Pomoc a protest

Turistická cesta je v mieste útoku rušná. Neďaleko sú domy aj cesta s hlavným ťahom. „No medvede sú už také plaché, že im to nevadí a prechádzajú sa dokonca aj po asfalte,“ tvrdí starostka. Aj preto okamžite informovala obyvateľov o útoku a vyzvala ich, aby sa v lese nezdržiavali.

Okrem toho pripravujú samosprávy na stredu väčší protest. Konať sa bude v Banskej Bystrici pred budovou štátnej ochrany prírody, kde chcú dôraznejšie vyzvať ministra životného prostredia Jána Budaja, aby povolil reguláciu medveďov. Odstrel niektorých jedincov je podľa nich už nevyhnutný.

Starostku obce tiež oslovili niekoľkí dobrovoľníci, ktorí chcú rodine pre výpadok príjmu pomôcť. „Napriek tomu, že obaja pracujú, ide o sociálne slabšiu rodinu. Majú autistickú dcéru a starajú sa o polosirotu. Nemajú to ľahké,“ dodala Simona Holicová.

Ďalší útok v Prievidzi

Ďalšieho staršieho muža napadol medveď aj v pondelok dopoludnia pri kaplnke v Porube v okrese Prievidza. Muž utrpel poranenia ruky, previezli do ho nemocnice. Na miesto smeroval i Zásahový tím pre medveďa hnedého. 

"Pán bol dohryzený, previezli ho do nemocnice, podľa mojich informácií má byť v stabilizovanom stave," povedal starosta Tomáš Tóth. K útoku podľa neho došlo približne 200 až 300 metrov nad zastavaným územím obce. "Je to najvyhľadávanejšie miesto v obci, keďže sa tam nachádza kaplnka, liečivý prameň. Cez víkend tam chodia stovky ľudí," priblížil. Starostu podľa svojich slov útok medveďa prekvapil i znepokojil. "Nestalo sa ešte, aby bol medveď tak blízko k dedine," podotkol.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.