Vo väzbe skončili nezákonne. Elitným vyšetrovateľom štát zaplatí odškodné, jeho výška je smiešna

Vyšetrovatelia podajú na štát žalobu.

Elitní vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla a Pavol Ďurka strávili vo väzbe dva týždne. Od štátu za to žiadali odškodné. To aj dostanú. Za nezákonnú väzbu im ministerstvo spravodlivosti vymeralo 52 eur.

Súdy podľa obhajcu vyšetrovateľov rozhodli, že elitní vyšetrovatelia boli vo väzbe nezákonne. V decembri 2021 preto žiadali náhradu platu, trovy za obhajobu a nemajetkovú ujmu. Čurilla sa domáhal náhrady zhruba vo výške 40-tisíc eur a Ďurka 38-tisíc eur.

Ministerstvo spravodlivosti im odškodné schválilo, no jeho výšku skresalo na 52 eur. Na viac podľa nich nemajú zákonné právo. Vyšetrovatelia preto podajú na štát žalobu.

"Tá lehota, ktorú má ministerstvo na to predbežné prerokovanie, trvá šesť mesiacov. Poslali to deň pred tou lehotou, ktorá dnes skončila. Vymyslieť hento za šesť mesiacov chcelo veľa snahy. Žaloba bude podaná v najbližších dňoch," uviedol ich advokát Peter Kubina.

Čo predchádzalo ich zatknutiu

Dočasného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza zobral sudca pre prípravné konanie OS Bratislava III do kolúznej väzby 15. septembra. Sudca predtým rozhodol, že vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurka a Milan Sabota budú rovnako väzobne stíhaní.

Milana Sabotu zobral sudca do kolúznej väzby. Jána Čurillu a Pavla Ďurku zobral sudca do väzby z dôvodov takzvanej kolúznej a preventívnej väzby. Následne na druhý deň 16. septembra zobral sudca do kolúznej väzby aj štvrtého vyšetrovateľa Štefana Mašina. 

Štvoricu vyšetrovateľov a Petra Scholza zadržali vyšetrovatelia ÚIS 13. septembra. Obvinili ich zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Dvoch z nich obvinili v trestnej veci ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Oboch bratislavský krajský súd 1. októbra prepustil z väzby, ako aj ďalších dvoch vyšetrovateľov a vtedajšieho dočasného šéfa inšpekcie. Ostávajú však trestne stíhaní.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti