B. Gröhling: Musíme prežiť Matovičovo divadlo a protest učiteľov, potom príde zvýšenie platov (rozhovor)

Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Učitelia chystajú veľký protest za zvyšovanie platov všetkých zamestnancov v školstve. Minister financií aj školstva im sľubujú desaťpercentné navýšenie. Vláda sa však stále nedohodla. Igor Matovič podmieňuje zvyšovanie platov učiteľov zvýšením spotrebnej dane na alkohol a hazard a strana SaS hovorí, že zvyšovanie daní a odvodov sú ich červené čiary. Branislav Gröhling je presvedčený, že mzdy nakoniec zvýšia. Minister priblížil, aký má vzťah s Eduardom Hegerom a či premiér robí dosť preto, aby zmiernil konflikty v koalícii.

Rozhovor sme nahrávali v pondelok 13. júna.

V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo odmieta vyššie dane na alkohol a hazard aj za cenu vyšších platov učiteľov
  • Prečo by poslanci nemali prelomiť prezidentkino veto pri sociálnom balíčku
  • Kde by vedel nájsť peniaze na vyššie platy zamestnancov v školstve
  • Ako komunikuje s Igorom Matovičom na rokovaniach vlády
  • Aký postoj má Eduard Heger k školstvu
  • Či bude na jeseň dostatok učiteľov

Videli ste už písomnú podobu návrhu Igora Matoviča zvýšiť platy učiteľov?

V písomnej podobe som legislatívny návrh nevidel. Musím povedať, že keď som sa o tom aj rozprával s legislatívcami, tak mi hovorili, že si ani nevedia predstaviť, ako by v jednom zákone bolo naviazané zvyšovanie daní so zvyšovaním platov učiteľov. Na vláde s inými kolegami som prosil pána ministra financií, aby mi to poslal.

Igor Matovič tvrdí, že od 27. marca máte návrh k dispozícii. Dostal ho údajne Ján Oravec, váš stranícky kolega. Nie je to pravda?

Pán minister toto hovoril aj mne. Nedostali sme ho. Ak nám nejaký návrh poslal, tak to bolo spojené s daňovo-odvodovou reformou, ku ktorému sme poslali 20 pripomienok. S niektorými vecami sme súhlasili, o niektorých sme chceli ešte debatovať a niektoré sú pre nás „no go“ a to je zvyšovanie daní.

Ako to prebiehalo na samotnom rokovaní vlády? Igor Matovič ráno v stredu 8. júna novinárom hovoril, že návrh predloží. Kto ho nakoniec presvedčil, aby ho stiahol?

Na vláde to zvyčajne funguje tak, že sú veci, ktoré sú zaradené do programu, ktoré prebehli normálnym legislatívnym procesom. Potom sú veci, ktoré sú tzv. „pod pazuchou“. Na týchto veciach sme už dopredu dohodnutí. Pri návrhu o platoch učiteľov nedošlo k dohode. Pán minister predstavil návrh zákona o zvýšení dane na alkohol a hazard. Následne sa pán premiér opýtal, či si uplatňujeme veto. My sme to vetovali, a preto návrh nebol predložený.

Takže Igor Matovič stiahol návrh a budete o ňom ešte diskutovať?

Áno, stiahol to. Minulý týždeň po vláde som ja, ale aj páni Naď, Krajniak, Sulík a premiér Heger povedali, že vláda v tejto časti bola veľmi konštruktívna. Mali sme asi hodinovú diskusiu, kde sme si všetci povedali svoje názory. Hovoril som to, čo stále opakujem aj pred ministrom financií. Opätovne som ponúkal pánovi ministrovi, aby účinnosť o voľnočasových poukazoch, ktoré sú v parlamente, posunul. Aby sme mohli tento návrh lepšie pripraviť, aby bol zmysluplný a vykonateľný. Aby sa odborníci, rodičia aj deti tešili, že ideme podporovať voľný čas. Zatiaľ by sme mohli tieto peniaze použiť v školstve. Sme štyri strany, máme rôzne programy, ale spoločné máme to, že chceme investovať do školstva. Poukazoval som na to, ale situácia je, aká je.

Podmienkou Igora Matoviča je zvýšiť dane za hazard a alkohol. Rozumiem, že ste principiálne proti zvyšovaniu daní, ale prečo aj proti zvyšovaniu daní z negatívnych externalít?

Vo všeobecnosti nám pán minister odkazuje, že pite a hrajte hazard a z toho budeme financovať školstvo. Toto mi príde absurdné. Ak majú štyri strany rozdielne programy a na jednej veci sa zhodli, tak to poďme urobiť. Pán minister hovorí, že tieto peniaze máme na ulici na zemi, len ich treba zdvihnúť. Tie peniaze má ministerstvo financií. Máme taký nadvýber daní, že aj podľa relevantných inštitúcií je to 220 miliónov eur mesačne. Na zvyšovanie platov učiteľov potrebujeme 180 miliónov eur. Ak je to naša priorita, tak nerobme očkovacie lotérie a očkovací bonus a nepremyslený sociálny balíček. Poďme sa zamerať na to, čo chceme a to je školstvo. Dajme učiteľov peniaze z nadvýberu daní a nezaťažujme krajinu ďalšími daňami. Pán minister tu cez balíček za 1,2 miliardy rozvráti verejné financie, potom povie, že nebude vedieť zostaviť štátny rozpočet a potom príde s tým, že ide vyberať ďalšie dane. Seriózne sa pozrime na to, ako spravujeme peniaze nás všetkých.

Krúžkovné bola ďalšia Matovičova atómovka

Igor Matovič však hovorí, že síce máme nadpríjmy z výberu daní, ale už teraz sme za polroka minuli viac, ako sú tieto nadpríjmy. Mali sme mimoriadne výdavky ako pomoc Ukrajine či zastropovanie cien energií. Prečo teda nezdaniť niečo, čo ľuďom škodí a mohli by sme z toho financovať niečo, čo práve potrebujeme podporiť?

Čo sa týka Ukrajiny, minuli sme asi 400 miliónov eur, ktoré nám budú preplatené Európskou úniou. Aj my komunikujeme s Európskou komisiou, aby nám náklady, ktoré máme spojené s deťmi z Ukrajiny, boli preplatené. Druhá vec je, že odkiaľ berieme istotu, že keď zvýšime dane, budeme mať aj vyšší príjem do štátnej kasy? Nikde to nie je garantované. Pozrite sa, čo sa udialo v Česku. Zvýšili daň z tabaku o 30 percent a vôbec nevybrali viac na daniach. Rozprávame sa o tom, že ideme zvyšovať dane na zlý alkohol, zlý tabak alebo na zlé firmy, pritom tu máme balík peňazí, ktorý sa rozhadzuje nezmyselným spôsobom. Prečo tu máme „krúžkovné“ za 400 miliónov eur? K tomu neprebehla žiadna diskusia. Prišlo to ako taká atómovka. V utorok sme videli návrh, v stredu bol schválený na vláde, štvrtok prešiel parlamentom a pozrite sa, aký je s tým problém. Preto som apeloval na poslancov Národnej rady, aby po prezidentkinom vete podporili prezidentkine pripomienky. Máme tu 400 miliónov eur, ktoré môžu ísť ešte tento rok do školstva.

Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Do akej miery je to aj váš autentický názor, že zvyšovanie daní je červená čiara, aj keby sa nimi zvýšili platy učiteľov? Nie je to červená čiara iba Richarda Sulíka?

Toto je DNA strany SaS. Presadzujeme viac slobody vo všetkých zákonoch a opatreniach a zároveň viac solidarity. My sme boli tí, ktorí vyzývali na okamžitú pomoc, ale na cielenú pomoc. Nemali by sme rozhadzovať peniaze všetkým, ako sa hovorí z helikoptéry, ale zadefinujme skupiny, ktorým chceme pomôcť. Keby som tieto veci teraz porušil, ako by som to obhajoval pred voličmi, ktorí nám dali mandát na to, aby sme hájili túto našu DNA? Ak by som robil opak, skrivil by som sa.

Keď sa politici dostanú k moci, musia obrusovať svoje hrany aj DNA strany, ktorá ich nominovala. Nie ste teraz v pozícii, že by ste vedeli ustúpiť v prospech platov učiteľov, čo bol jeden z vašich hlavných sľubov pred voľbami?

Ostatní politici obrusujú hrany. Sľúbili, že budeme investovať do školstva a teraz to nechcú podporiť alebo hovoria, že to nie je ich priorita. Toto mi príde, že to nie je správne.

Igor Matovič povedal: „Minister školstva urobil niečo, čo civilizovaný svet ešte nezažil. Minister školstva počas rokovania vlády vetoval zvýšenie platov všetkých zamestnancov v školstve.“ Je toto obhájiteľný postoj pred učiteľmi?

Pán Matovič pred voľbami sľúbil, že učitelia budú zarábať viac o desať percent každý rok. Sľúbil to vo svojom programe. Odsúhlasil, že chce zatraktívniť učiteľské povolanie a aj v programovom vyhlásení vlády. Teraz hovorí, že to splní, len keď sa zvýšia dane. To je moja odpoveď na vašu otázku.

Nespokojní sú najmä učitelia, ktorí chystajú protest. Prezident Komory učiteľov Slovenska Vladimír Crmoman povedal, že téma zvyšovania platov je iba populizmus pred voľbami. Je to naozaj tak alebo viete garantovať, že zvýšite platy učiteľov o desať percent?

Robíme všetko preto, aby sme zákonným spôsobom argumentovali a žiadali o zvýšenie platov učiteľov. Mňa veľmi mrzí, že Igor Matovič berie učiteľov za rukojemníkov a vydiera svojich partnerov. Mrzí ma, že aj po vládach, ktoré sme tu mali, sme sa všetky štyri strany zhodli na tom, že potrebujeme investície do školstva a aj tak sa to nedeje. Veľmi ma mrzí, že z protestu učiteľov, ktorým som vyjadril podporu, sa robí divadlo. Je to o každej jednej osobe učiteľa, ktorý odovzdáva vedomosti mladým ľuďom. Dlhodobo sa snažíme zvýšiť status učiteľa. Aj morálny aj finančný. Počas COVID-u sme sa spoliehali na učiteľov, že si prehadzovali rozvrhy, museli sa pripraviť na nový spôsobom vzdelávania. Keď bolo treba poskytnúť priestory na testovanie, školy boli vždy k dispozícii. Teraz je na mieste, aby sme splnili svoje predvolebné sľuby aj súčasné sľuby a aby sme ako spoločnosť vrátili učiteľom to, čo sme si od nich vzali.

Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ak aj Igor Matovič chce zvýšiť platy učiteľov a hovoríte, že peniaze na to máme aj bez zvyšovania daní, kde je problém?

Ja to dávam do vety, že chcem, aby ministerstvo financií vyčlenilo peniaze na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Učitelia a odborári hovoria, že chcú, aby ministerstvo financií vyčlenilo peniaze na zvyšovanie platov zamestnancov v školstve. Čo chce minister financií? Na to mi neodpovedal. Ak aj on chce, aby sa zvýšili platy v školstve, stačí jeden podpis. Nemuseli by sme tu zažívať tieto prestrelky, divadlo a znevažovanie učiteľského povolania. Môžeme to urobiť ešte dnes. On to však podmieňuje a vydiera. To nie je fér.

Je to z jeho strany osobné? Má problém s tým, že ste zo strany SaS?

Nechcem to už komentovať. Máme vzťahy, aké máme. Sú za nami dva veľmi búrlivé roky. Konflikty sme mali aj pri otváraní a zatváraní škôl počas lockdownov, teraz zase máme konflikty. My na ministerstve robíme všetko preto, aby sme plnili to, čo sme sľúbili v oblasti reformy školstva, otvorenosti trhu s učebnicami, reformy poradní či pozície asistentov učiteľa. Na to však potrebujeme investície.

Richard Sulík sa zdržal komentárov smerom k Matovičovi

Ako vyzerajú rokovania na vláde a koaličnej rade? Sú búrlivé alebo vecné?

Myslím si, že krok nechodiť na koaličné rady bol správny krok. Všetci vnímame, že situácia sa upokojila. Bolo to vyhrotené a bolo správne, že sme si na pár dní dali voľno. Uvidíme, čo nám prinesú nasledujúce dni. Bolo to už veľmi vyhrotené.

Na rokovanie vlády chodíte. Ako tam diskutujete s Igorom Matovičom?

Dostali sme mandát od voličov a zastávame dôležité pozície v štáte. Neprislúcha nám, aby sme dovnútra nekomunikovali alebo neriešili problémy, ktoré máme. V tomto sa viem posadiť s pánom ministrom a opätovne si povedať argumenty za zvyšovanie platov zamestnancov v školstve a podobne.

Prečo je potom problém vecne a racionálne komunikovať tieto veci na tlačovkách?

Musíte sa to pýtať ministra Matoviča. Moje výstupy sú vždy vecné a iba argumentujem. Druhá strana je emotívna.

Aj Richard Sulík vie byť emotívny. Nedávno povedal, že Igor Matovič má „manickú“ fázu, ktorú musíme dva - tri mesiace pretrpieť. Neprilievate aj vy svojou komunikáciou olej do ohňa?

Musíte sa pozrieť, kto to vždy otvára a prekračuje mieru až do osobných komentárov. My to nie sme a už vôbec nie Richard Sulík, ktorý sa v poslednej dobe zdržal komentárov smerom k Igorovi Matovičovi.

Akú pozíciu v tomto konflikte zohráva Eduard Heger?

S pánom premiérom som v pravidelnom kontakte. Nasledujúce dni budeme mať stretnutie. Vníma celú situáciu a chce ju riešiť. Uvidíme, aké bude to riešenie. Urobil som aj to, že keď som videl, že sa neposúvame vo vyjednávaní o platoch učiteľov, vo februári som preniesol túto tému na pána premiéra a zorganizoval som stretnutie na úrade vlády, kde bol premiér, minister financií a odborári. Bohužiaľ, aj tak sme v tejto situácii.

Keď bol Eduard Heger ministrom financií a predstavoval plán obnovy a odolnosti, povedal, že školstvo a vzdelávanie je jeho priorita. Je to stále jeho priorita?

Cítim, že pri každom jeho vystúpení dáva školstvu podporu. Bohužiaľ, sa to nepretavuje do vyriešenia tejto situácie. Netvrdím, že nič nerobí, ale ideme pomaly. Keď bol pán Heger ministrom financií, tak naozaj bol spôsob fungovania a pohľad na školstvo veľmi pozitívny.

Zvnútra OĽaNO sa ozývajú hlasy, že súhlasia s vetom prezidentky ohľadom rodinného balíčka. Je možné, že tam nastane rozkol?

Tiež mám informácie od jednotlivých poslancov z OĽaNO, ktorí sa vyjadrili, že majú s balíčkom problém. Každý poslanec, keď si vypočuje komentáre z miest a obcí alebo z mládežníckych organizácií vidí, že tento zákon je pripravený veľmi zbrklo a nie je vykomunikovaný. Bolo by správne podporiť pripomienky prezidentky a o jednotlivých návrhoch, ktoré majú platiť od januára 2023, normálne diskutovať so všetkými a následne o tom rokovať v parlamente. Okrem toho by nám ostalo voľných 400 miliónov eur, ktoré môžeme dať do školstva. Zaplatíme za to vyššie platy pre zamestnancov a výpadok energií. Už teraz vieme, že potrebujeme 36 miliónov eur pre všetky školy, aby si vyplatili nárast energií. Plus by sme vedeli podporiť asistentov učiteľov, učebnice a obnovu škôl.

Branislav Gröhling.
Branislav Gröhling. Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Parlament sa chystá odvolávať Richarda Sulíka. Dvaja poslanci OĽaNO avizovali, že budú za. Mal by to Eduard Heger riešiť osobne s týmito poslancami?

Dovnútra prebiehajú diskusie. Neviem, aké prebiehajú v OĽaNO. Pán Sulík neurobil žiadnu chybu, riadne komunikoval, pripravoval podklady, bol k dispozícii ku všetkým otázkam. V Bruseli nás zastupoval pán premiér, ktorý odsúhlasil postoj ministerstva hospodárstva. Pôvodný plán na výnimku z embarga bol na tri roky, potom sme si povedali, že pôjdeme spoločne so všetkými lídrami EÚ a vyrokovala sa táto dohoda, ktorá platí.

Ak budú koaliční poslanci hlasovať za odvolanie ministra, mal by premiér zakročiť?

Neviem si predstaviť, že vládny poslanec bude hlasovať za odvolanie ministra vlády. Potom je to otázka na nich, či vôbec chcú zotrvať v tejto vláde.

Ministrom ste už viac ako dva roky. Ste za polovicou volebného obdobia. Čo sa vám za ten čas podarilo presadiť na ministerstve?

Najprv sme rezort museli sfunkčniť. Všetky úspory na ministerstve sme následne investovali do škôl. Boli to investície do vybavenia jedální, školských knižníc, nákup digitálnej techniky, miest v materských školách či vybavenia materských škôl. Zaviedli sme tiež doučovanie či letné školy, ktoré si pochvaľovali školy aj rodičia. Najvýraznejšie bolo zjednotenie financovania. Špeciálne aj bilingválne školy patria pod ministerstvo školstva, môžeme robiť komplexnú reformu. Je to reforma poradní a poradenského systému a diagnostiky, pretože dlhodobo tu máme problém s asistentmi učiteľov pri integrácii detí. Umožnili sme slovné hodnotenie. Máme otvorený trh s učebnicami. Posielame školám financie a oni sa už rozhodnú, aké schválené učebnice si nakúpia. Chystáme zlúčiť 17 organizácií a učitelia sami rozhodnú, ktoré sú im nápomocné. Ešte spomeniem predstavenie najvýraznejšej zmeny obsahu vzdelávania. Bližšie sa pozrieme na to, čo sa na školách učí a ako sa to učí.

Podarili sa vám urobiť konkrétne zmeny, aby sme sa priblížili vzdelávaniu 21. storočia zameraného na kritické myslenie a prepájanie súvislostí?

Máme za sebou rok konzultácií, kde tristo odborníkov či už z malých škôl, veľkých škôl, špeciálnych škôl, ale aj škôl pre mimoriadne nadané deti diskutovali a položili základný kameň prestavby vzdelávania. Verím, že v nasledujúcom školskom roku už budeme mať pár desiatok škôl, ktoré budú pilotovať tento nový pohľad obsahu vzdelávania. Reforma okrem toho neostane na papieri. Postupne vzniká 40 regionálnych centier, kde budú pôsobiť skúsení učitelia z praxe. Tí budú pripravovať ostatných učiteľov na zmeny v učive a aj na nové spôsoby výučby.

Máte vy osobne konkrétny cieľ, ktorý chcete po sebe zanechať, keď po štyroch rokoch skončíte na poste ministra?

Urobili sme množstvo zmien, po ktorých sa roky žiadalo. Som rád, že celý tím na ministerstve môže povedať, že sme zaviedli potrebné zmeny a schválili všetky kľúčové zákony v školstve. Treba ešte vyriešiť ohodnotenie učiteľov.

Je nemysliteľné, aby sme nedvihli platy v celej verejnej správe

Viete garantovať, že v septembri budú učitelia učiť?

Verím, že budú učiť. V niektorých mestách asi budeme mať problém. Už tento rok avizujeme, že budeme potrebovať tisíc učiteľov. Prioritne sú to učitelia predmetov matematika, fyzika, chémia a učitelia prvého stupňa. Nie je to problém len v Bratislave. Je to naprieč Slovenskom. Verím, že aj učitelia a zamestnanci škôl, ale aj zdravotníci pocítia zvyšovanie platov.

Je finančné ohodnotenie hlavnou motiváciou, ktorou sa dá prilákať ľudí do školstva?

Ak niekto vyštuduje jazyky, tak sa radšej zamestná vo firme, kde bude tlmočiť a dostane výrazne vyššie ohodnotenie ako začínajúci učiteľ, ktorý dostane 914 eur v hrubom. Pokiaľ my ako krajina neurobíme výraznú investíciu do školstva a do škôl, tak sa ako krajina budeme posúvať veľmi pomaly, ak sa vôbec budeme posúvať.

Ak zvýšenie platov učiteľov nakoniec neprejde, má pre vás táto práca ešte zmysel?

Nemyslím si, že neprejde. Neverím, že neprejde zvýšenie platov pre celú verejnú správu. To je nemysliteľné, aby sme pri enormnom nadvýbere daní pri rekordnej inflácii nedali peniaze naspäť ľuďom.

Ste si istý, že platy sa budú zvyšovať?

Som si istý tým, že teraz musí byť zo strany Igora Matoviča divadlo, musíme byť pohádaní a zbičovaní a musíme prežiť protest učiteľov, čo je mi veľmi ľúto. Istým spôsobom to bude tiež divadlo a potom príde zvýšenie platov.

Kedy to bude reálne?

Myslím si, že to bude veľmi rýchlo po proteste.

Protest vytvorí tlak na Igora Matoviča?

Protest iba poukáže, kde máme výrazný problém.

Čo bude ten moment, ktorý zlomí Igora Matoviča alebo vás a pristúpite na zvýšenie daní? 

Toto nie je o lámaní niekoho. Stačí počúvať racionálne argumenty, ktoré dávajú ministerstvu financií všetci odborníci, učitelia a odborári. Keby pán minister financií počúval odborníkov, tak by sme sa ako krajina posúvali rýchlejšie vpred.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti