Najčastejšie chyby pri recyklovaní: Kam s obalmi z dezodorantov, zubných pást či liekov?

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Vyhadzujete obal zo zubnej pasty alebo použité dezodoranty do čiernych kontajnerov? Slováci podľa prieskumu ešte stále nevedia poriadne triediť a niektoré cenné odpady končia v lepšom prípade v spaľovni a v tom najhoršom na skládkach. 

Zálohujme, ale nezabúdajme triediť - to je heslo kampane, ktorá má Slovákov motivovať k správnemu narábaniu s nezálohovanými obalmi. Z prieskumu Organizácie zodpovednosti výrobcov Envi pak vyplýva, že až 92 percent Slovákov odpad pravidelne triedi. Hoci si myslia, že to robia správne, s mnohými obalmi majú problém. 

Prieskum ukázal napríklad aj to, že obyvatelia bratislavského kraja nevedia triediť kovové obaly. Netušia, že patria do žltých nádob. 

To sú napríklad použité dezodoranty, laky na vlasy či spreje. Konzervy od sardiniek alebo kovové obaly potravín. Bratislava nemá pre tieto obaly červené nádoby na kov ako má zvyšok Slovenska. Patria preto medzi plasty. 

Dilemu máme aj v tom, kam hodiť blistre od liekov. Sú potiahnuté fóliou, ale väčšinu tvorí plast. Samotné nepoužité lieky nosíme do lekárne, obal zahadzujeme do žltých nádob. Rovnako tak aj obal zo zubnej pasty. 

Ak to v regiónoch Slovenska nevytriedite, skončí to na skládkach odpadov, rovnako ako ďalšie tony plastov či kovov, z ktorých by sa mohli vyrobiť kľúče alebo fleecové bundy. 

Prečo je vlastne dôležité triediť odpad? Jeden z najväčších výrobcov spotrebiteľského tovaru hovorí, že ročne pustí do obehu 1250 ton obalu, 86 percent z tejto masy pochádza z recyklovaného odpadu.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti