VIDEO: Obrovská tragédia v Handlovej. Pri požiari zahynul manželský pár a dve ženy

Pri požiari bytovky na najväčšom sídlisku v Handlovej zomreli štyria ľudia. Horieť začalo v byte na piatom poschodí. Hasiči museli evakuovať takmer 200 ľudí. Príčina požiaru zatiaľ oficiálne nie je známa.

„Mali sme sťažené podmienky tým, že nástupné plochy boli obsadené osobnými vozidlami, ktoré tam parkovali, takže evakuácia musela prebiehať pomocou výškovej techniky,“ uviedol Igor Šenitko, riaditeľ KR HaZZ Trenčín.

Štyrom ľuďom sa z horiacej bytovky nepodarilo ujsť. „Tie osoby, ktoré neprežili túto tragickú udalosť, sa nachádzali na schodisku. Predpoklad je, že stratili vedomie pri úniku, lebo tam stratíte orientáciu v tom zadymenom priestore, že vlastne neviete, kde sa nachádzate,“ dodal Šenitko.

Krajskí policajti z Trenčína na sociálnej sieti priblížili, že obeťami sú manželia vo veku 46 a 48 rokov a dve ženy vo veku 40 a 65 rokov. Okolnosti tejto tragickej udalosti budú predmetom vyšetrovania v rámci trestného stíhania začatého pre zločin Všeobecného ohrozenia.

„V súčasnosti sú políciou vykonávané procesné úkony potrebné na vyšetrenie tejto udalosti. Na miesto dorazili aj policajní experti z Kriminalisticko a expertízneho ústavu PZ v Slovenskej Ľupči. Bližšie informácie k príčinám a okolnostiam tejto udalosti poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ píše polícia.

Obyvateľom pomôže aj vláda

Na miesto nešťastia pricestovali aj premiér Eduard Heger a minister vnútra Roman Mikulec.

„Je to tragédia, pretože požiar si vypýtal štyri obete na životoch. Jeden chlapček zostal sirotou a jedno dievčatko prišlo o svoju mamu,“ zdôraznil Heger.

Predseda vlády SR sa zároveň poďakoval všetkým zložkám, ktoré zasahovali, aj z výpovedí ľudí podľa neho vidia, že to zvládli veľmi dobre, promptne zasiahli a boli schopné evakuovať všetkých obyvateľov, a hlavne uhasiť požiar v rýchlom čase. „Takmer 120 ľudí z tejto bytovky musí byť zatiaľ vysťahovaných, je to zrejme otázka niekoľkých týždňov, kým sa budú môcť vrátiť. Aj z hľadiska rekonštrukcií a opráv, ktoré tam budú musieť byť, a kontroly, aby to tam bolo bezpečné, keďže došlo aj k poškodeniu vodných 'stúpačiek',“ priblížil.

Premiér prišiel podľa svojich slov vyjadriť plnú podporu primátorke a samotným obyvateľom, deklaroval, že rezorty urobia všetko, čo bude v ich silách. „Či už dodatočnými ubytovacími kapacitami pre ľudí, ktorí musia byť vysťahovaní, alebo prípadnou finančnou pomocou, ktorá musí byť najskôr vyčíslená, alebo taktiež akoukoľvek psychologickou pomocou pre ľudí postihnutých požiarom,“ dodal a zároveň vyjadril ľútosť nad udalosťou.

Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril i minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Zároveň poďakoval záchranným zložkám, ktoré v súčinnosti s Policajným zborom a mestskou políciou boli schopné evakuovať veľmi veľa ľudí. „Vďaka ich včasnému zásahu a koordinovanej činnosti môžem povedať, že bolo viacero ľudí zachránených,“ vyzdvihol šéf rezortu vnútra.  

Pripomenul, že polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia a policajti zabezpečujú neodkladné procesné úkony. Zložky podľa neho budú poskytovať súčinnosť tak, aby sa udalosť čo najskôr vyšetrila, spravili sa rekonštrukčné a sanačné práce a obyvatelia sa tak mohli čo najskôr vrátiť do svojich obydlí.

Miesto nešťastia
Miesto nešťastia Zdroj: Polícia SR - Trenčiansky kraj

Troch zranených previezli do nemocnice

Požiar bytu na piatom poschodí domu hasičom nahlásili krátko pred 1.00 h, postupne sa cez stúpačky rozšíril i o poschodie vyššie. 

Na mieste sa zranilo aj päť ľudí vrátane hasičov. Jeden dobrovoľný a jeden profesionálny hasič utrpeli drobné zranenia.

Troch zranených ľudí prijali v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach a sú mimo ohrozenia života. Jedného z pacientov, ktorý trpel dýchavičnosťou, sme normosaturovaného prepustili. Dvoch sme hospitalizovali na pľúcnom oddelení pre otravu oxidom uhoľnatým, uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Evakuovaných obyvateľov vrátane malých detí umiestnili podľa Šenitka za pomoci mesta do náhradných priestorov, kde im poskytovala psychologickú pomoc skupina z Prezídia HaZZ.  

Na mieste zasahovalo dovedna 38 hasičov so 17 kusmi techniky, z toho 15 boli príslušníkmi dobrovoľných hasičských zborov z Morovna, Nedožier-Brezian a Ráztočna.

Súvisiaci obsah

V meste vyhlásili mimoriadnu situáciu

Spôsobené škody predbežne odhadol krajský riaditeľ hasičov na približne 400 000 až 500 000 eur, uchránené vyčíslil na dva milióny eur. Mesto vyhlásilo vo štvrtok o 9.30 h v súvislosti s nešťastím mimoriadnu situáciu. Informovala o tom po zasadnutí krízového štábu primátorka Silvia Grúberová.

„Obyvatelia sa v tomto čase v bytovom dome nemôžu zdržiavať. Časť evakuovaných obyvateľov sme presunuli do hotspotu, ktorý máme zriadený v súčinnosti s Okresným úradom v Prievidzi a Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) v priestoroch bývalej telocvične. Hotspot využili obyvatelia, ktorí nemali kam ísť,“ priblížila Grúberová.

V hotspote ľuďom podľa nej poskytli neodkladnú pomoc, lôžko, deky, potraviny či teplý nápoj. „Naše sociálne pracovníčky v spolupráci s intervenčným tímom polície s každým obyvateľom prerokovávali situáciu, keďže niektorí potrebovali lieky, prípadne im bolo potrebné zabezpečiť niečo iné,“ ozrejmila s tým, že tím zasahoval od skorých ranných hodín.

„Momentálne monitoruje situáciu v súvislosti s ďalšou pomocou pre obyvateľov, ktorí majú, prípadne nemajú kam ísť. O týchto sa dlhodobejšie postaráme,“ ozrejmila primátorka.

Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania expertíznej skupiny z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu ministerstva vnútra z Bratislavy.

Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť

Úprimnú sústrasť pozostalým a všetkým, ktorých postihol požiar, vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Pani primátorka Silvia Grúberová, s ktorou som dnes telefonovala, ma informovala o aktuálnej situácii. Vyše stovke ľudí sa z noci do rána zásadne zmenila životná situácia. Pani primátorka však hovorila o silnom zomknutí komunity, pomoci hasičov, záchranárov, policajtov, neziskových organizácií a ďalších, ktorí sa pustili do záchranných prác,“ napísala hlava štátu.

Dodala, že primátorke ponúkla ubytovanie pre ľudí zasiahnutých týmto požiarom vo Vysokých Tatrách v zariadení prezidentskej kancelárie.

Viac sa o nešťastí dozviete z reportáže hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti