Všetko je inak. Medvedica na záchranára nezaútočila, zranil sa sám

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V stredu (15.6.) večer informovali horskí záchranári o ďalšom prípade, kedy človeka napadol medveď. Tentoraz išlo o horského záchranára, ktorý stretol medvedicu na turistickom chodníku z Novej hole. Po pár hodinách sa ukázalo, že nešlo o útok. Uvádza to Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Tento stret považuje tím „iba“ za incident. „V stredu 15.6. v oblasti Národného parku Veľká Fatra zahnala medvedica, v snahe ubrániť svoje dve mláďatá, záchranára Horskej Záchrannej služby (HZS) z turistického chodníka. Záchranár pri úteku spadol a utrpel poranenie hlavy. Priebeh incidentu ale nemožno považovať za útok, ktorého dôsledkom bola doškriabaná tvár záchranára,“ informovali.

S jedným zo záchranárov sa zhováral aj náš štáb. Pred stretom s medvedicou sa muž vybral na kopec a naspäť sa vracal po skialpinistickej trase. Vtom zbadal malé medvieďatá a začali rozhodovať sekundy.

Skôr, ako si to záchranár stihol uvedomiť, sa naňho vyrútila veľká medvedica. Začala ho naháňať. Aby jej ušiel, vyšplhal sa muž na strom. Avšak ešte predtým zakopol, spadol a rozbil si hlavu.

Keď bol na strome, zavolal svojich kolegov. „Povedal nám, že ho naháňala medvedica a že krváca. V tom čase sme priamo nevedeli, že nebol napadnutý,“ povedal pre TV Markíza jeden zo záchranárov.

Chlapi sa vybrali za kolegom vyzbrojení obrannými sprejmi na medvede a v sprievode záchranárskeho psa. „Niekto vraví, že to môže uškodiť, ale ja som to vyhodnotil, že pes nám v tej situácii môže len pomôcť,“ povedal.

„Záchranár vyrušil medvedicu v lesnom teréne, prirodzenom biotope medveďa hnedého. Stret s našou najväčšou šelmou je pre človeka nebezpečný a nie je cieľom situáciu zľahčovať. Napriek tomu upozorňujeme na zámerné skresľovanie informácií a nepodložené šírenia paniky v spoločnosti,“ dodali záchranári zo Zásahového tímu.

Záchranári tiež upozorňujú, že medveďov je v tejto lokalite dosť, teritórium sa im zmenšuje a možno aj v tomto prípade ide o boj medvedice a jej mláďat o prežitie.

Radia vyhýbať sa túram ráno a večer, kedy sú šelmy najaktívnejšie. V rovnakom mieste už malé medvieďatá stretli, pribúda i hlásení od turistov a návštevníkov.

Viac sa dozviete z videa hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti