Pred nami je vlna horúčav. Týchto sedem rád vám pomôže prežiť ich bez ujmy

Pred nami je vlna horúčav. Týchto sedem rád vám pomôže prežiť ich bez ujmy
Ilustračná snímka.

Na Slovensko smeruje vlna horúčav. Vysoké teploty nás budú sprevádzať nielen počas víkendu, ale aj v nasledujúcom týždni. Viac sa o tom dočítate TU.

Tropické počasie znamená riziko nielen pre seniorov a deti, ale aj pre zdravých dospelých ľudí. Prinášame preto niekoľko rád, ako túto hrozbu prežiť v zdraví.

1. Treba byť pripravený

Základom je mať poruke balíček potrieb, ktorý je určite prospešné zaobstarať si už teraz, aspoň na 72 hodín. Rozhodne majte pri sebe najmenej tri litre tekutín na osobu na deň. Ďalej sú to potraviny, ktoré vydržia v teple a nepotrebujú byť v chladničke. Ide o konzervy či celozrnné cereálie.

Okrem toho netreba zabúdať na bežné lieky, balíček prvej pomoci, mobilný telefón v prípade zavolania pomoci, ale aj baterku či iné svetlo a v neposlednom rade obrúsky, uteráky a toaletný papier.

2. Prvá pomoc

Tú možno budete musieť podať v situácii, ak niekto vo vašom okolí dostane úpal. Nepodceňujte základné pravidlá prvej pomoci.

3. Sledovanie počasia

Predpovede počasia z veľkej miery bývajú pomerne presné, avšak ak to chcete mať istejšie, zamerajte sa na lokálne podmienky. Tie môžu vykazovať značné rozdiely v porovnaní so zvyškom Slovenska.

Typickým príkladom sú mestské teplotné ostrovy. Akékoľvek zhoršenie podmienok môže zdravotný.

4. Dom ako ochranca pred páľavou

Ak máte k dispozícii klimatizáciu, značne vám to pomôže v boji s vysokými teplotami a dusnom. Najmä v bytoch je však problém v tom, že dovnútra preniká slnečné svetlo prinášajúce teplo. Zatiahnutie záclon alebo žalúzií až tak nepomôže, keďže to teplo absorbujú.

To však neplatí o reflexných materiáloch, ktoré môžeme umiestniť pred okno s cieľom odraziť slnečné svetlo. Takými sú napríklad alumatka či alumíniová fólia. Na podobnom princípe fungujú aj akékoľvek zásteny, markízy alebo tienidlá, ktoré umiestňujeme nad okná alebo balkóny.

Pokiaľ bývate v dome, jednoznačne skúste byť čo najviac v jeho najchladnejšej miestnosti. Ideálne sú v tomto prípade podpivničené domy, kde teploty až tak nestúpajú a udržuje sa v nich znesiteľný vzduch.

5. Tekutiny

V tomto prípade máte na mysli nealkoholické nápoje. Ak ste vystavení horúčave, telo v tom prípade potrebuje na ochladzovanie viac tekutín. Určite sa však vyvarujte nápojom s kofeínom a alkoholu, keďže jeho dopad môže byť silnejší, ako si myslíte.

Myslieť by sme mali aj na stravu, ktorá tiež dopomáha k správnej telesnej teplote. Ideálna je vyvážená strava bez ťažkých jedál a rozdelená skôr do menších porcií. Menej totiž zaťažuje metabolizmus, ktorý má čo robiť s ochladzovaním tela. Odporúčame preto šaláty ovocie či zeleninu.

6. Ochladzovanie sa

Ak vykonávate intenzívnejší pohyb, vhod padne chladnejšia, avšak v žiadnom prípade nie ľadová sprcha. Teplota sprchy by mala byť na úrovni 18 stupňov Celzia. Pri ochladzovaní sa si však musíte dávať pozor na zástavu srdca, pretože schladenie výrazne mení prietok krvi telom. Dôležitá rada – počas páľav radšej náročné športové aktivity vynechajte.

Ak nie ste doma, môžete využiť klimatizované budovy ako nákupné centrá, obchody, ale aj klimatizovanú MHD. Nápomocné sú aj verejné priestory s dostatkom zelene. Okrem stromov sú to aj fontány či priehrady.

7. Ochrana tela

Akékoľvek hrubšie vrstvy sú zlé, rovnako tak aj oblečenie, ktoré sa príliš tesne lepí na telo a bráni tak správnemu ochladzovaniu tela odparovaním potu.

Ideálne sú prírodné materiály, ľan, bavlna alebo konope. Naopak, zabudnite na polyester a flanel, ktoré zadržujú pot. Dobre funguje taktiež syntetické športové oblečenie. V prípade farieb jednoznačne choďte do čo najsvetlejších možností, ktoré lepšie odrážajú slnečné svetlo.

Mimoriadny pozor si dajte na pokrývku hlavy, keďže mozog je na nadmerné teplo veľmi citlivý. Odporúča sa preto širší klobúk, ktorý slúži aj ako tienidlo pre oči. Nežnejšie pohlavie a muži s dlhými vlasmi by mali myslieť práve aj na vlasy. Ideálne je zviazať ich do vrkoča alebo drdola.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti