SHMÚ zvyšuje výstrahy a varuje pred supertropickým dňom. Hrozí v 19 okresoch

Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto)
Leto, teplo, horúčava. (ilustračné foto) Zdroj: Shutterstock

V pondelok (20.6.) môže byť v niektorých okresoch na západe, juhu a časti východného Slovenska poriadne horúco. Teploty môžu dosiahnuť až 35 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy druhého stupňa.

Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský kraj a pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji v čase od 15.00 do 18.00 h.

Výstrahy pred horúčavami.
Výstrahy pred horúčavami. Zdroj: SHMÚ

​V týchto okresoch očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," upozorňuje SHMÚ.

Zároveň v pondelok od 14.00 h platí výstraha pred vysokými teplotami aj v niektorých okresoch najmä na strednom, východnom a časti západného Slovenska. Teplota tu môže dosiahnuť do 33, miestami až do 34 stupňov Celzia. Výstrahy platia do pondelkovej 18.00 h.

Za supertropický deň sa považuje deň, kedy maximálna teplota vzduchu dosiahne 35 a viac stupňov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti