Pri Prievidzi našli gule staré milióny rokov. Majú dokonalý tvar, obdivujú ich aj ľudia zo zahraničia

Kopali jamu pre vodozádržné nádrže a našli gule staré milióny rokov. Majú dokonalý tvar a v obci ich v minulosti objavili viac. Chodia ich obzerať dokonca aj ľudia zo zahraničia.

„Pri výkopových prácach pri kultúrnom stredisku sme v štvormetrovej hĺbke našli poklad,“ povedal starosta obce Chrenovec - Brusno Tibor Čičmanec.

V Chrenovci – Brusne pri Prievidzi inštalujú nádrže, aby mohli zachytávať a využívať dažďovú vodu. V jednej z jám sa našli dokonalo vypracované gule. Vystavili ich pred obecný úrad. Miestnych okamžite zaujali. Niektorým pripomínajú výtvory mimozemšťanov.

Pred desaťročiami v tejto lokalite ťažili piesok. A aj vtedy sa našli pieskovcové gule. Dodnes ich obzerajú ľudia z celého sveta. „Na základe tohto nálezu sme prišli na to, že pieskovcové gule budú popod celou handlovskou dolinou, nielen popod našou dedinou,“ dodal Čičmanec.

Geologička Katarína Keratová z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi hovorí, že gule pochádzajú z obdobia starších treťohôr. „Nález má viac ako 20 miliónov rokov. Vtedy tu bolo more,“ dodáva odborníčka.

Dôkazom, že gule nevytvorili mimozemšťania, ale sú výtvorom prírody, je to, že pri stavbe pieskovca našli aj zub žraloka. Gule sa teda tvorili v morskom prostredí.

Starosta obce sa prípadných zlodejov neobáva. Jedna guľa totiž váži dva a pol tony.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti