Slovensko sa dnes poriadne zapotilo. Najvyššiu teplotu namerali v Dolných Plachtinciach

Slovensko sa v pondelok (20. júna) poriadne zapotilo. Teploty vystúpili nad tridsiatku a neznesiteľne bolo najmä v mestách. Leto sa tak tento rok začalo o čosi skôr.

Na pravé poludnie ukazoval teplomer v Bratislave 29 stupňov, no pocitovo na rozpálenom Hlavnom námestí je zrejme viac. Ľudia preto vyhľadávali tieň či už v kaviarňach alebo na lavičkách pod stromami.

„Teplota vzduchu o 14. hodine popoludní dosiahla také vysoké hodnoty, aké v tomto roku na Slovensku ešte neboli zaznamenané,“ povedal klimatológ Pavel Faško zo SHMÚ.

Najteplejším miestom boli Dolné Plachtince, kde namerali 33,7 stupňa Celzia. Extrémne teplo bolo napríklad aj na severe Slovenska na Orave a na Kysuciach, kde taktiež zaznamenali tropický deň. Teplo bolo napríklad aj na Lomnickom štíte. Teplota tam dosiahla 15,1 stupňa Celzia.

Slovensko potrápili vysoké teploty.
Slovensko potrápili vysoké teploty. Zdroj: TV Markíza

​Vysoké teploty vyhnali na Zemplíne ľudí k vode. Popoludní otvorili aj obecné bazény, v ktorých sa doposiaľ dalo okúpať iba cez víkendy. Schladiť sa chceli prísť hlavne školáci. Na nevydržanie bolo aj v mestských bytoch. Klimatológ nechce odhadovať, aké bude leto, no dnešné vysoké teploty podľa neho neveštia nič dobré.

„Stále sme len na konci druhej júnovej dekády, toto je taký ten vážny moment, na ktorý treba upozorniť. Takto horúco je príliš skoro,“ varuje Faško.

Mali by ste preto dbať najmä na pitný režim, a ak sa necítite dobre, radšej von ani nechoďte. Taktiež pri priamom slnku nevetrajte. Vženiete totiž iba horúci vzduch dovnútra.

„Najrizikovejšími skupinami sú seniori, 65+ a deti do dvoch rokov. Ale aj ľudia, ktorí majú pridružené ochorenia ako chronické srdcové ochorenia, ochorenia dýchacieho systému, vysoký tlak, cukrovku,“ upozorňuje záchranár Viliam Dobiáš.

Ak už idete von, nezabudnite na vodu v maximálnom množstve. Inak podľa zdravotníka často nastávajú kolapsy.

Ak ste vášnivý kávičkár a kávu si neodpustíte ani v takomto tropickom dni, zdravotník varuje, že ku každej malej káve treba vypiť minimálne dve deci čistej vody. Vyhýbať sa treba taktiež väčšiemu množstvu ľudí na kope, aby nenastala tlačenica. V takom prípade totiž môže byť v tropických teplotách pri kolapse problém s dostupnosťou pre záchranárov.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti