Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc južnou trasou je utrpenie. Trvá sedem hodín, trikrát prestupujete a nemáte si kde kúpiť ani vodu

Z Bratislavy do Košíc vlakom cez južné Slovensko. To, čo kedysi bývala príjemná jazda jedným rýchlikom, je dnes Odysea s tromi prestupmi. Túto cestu si na vlastnej koži vyskúšal aj náš kolega Adel Ghannam.

Ako priznal, cesta od chvíle, ako zapol stopky na Hlavnej stanici v Bratislave, trvala bez štyroch minút bezmála sedem hodín. „Dôvodom sú výluky, ktorých je niekoľko. Hlavná sa týka úseku na južnom Slovensku, vďaka ktorému nestačí prestupovať raz, ale až trikrát,“ uviedol.

Dodal, že jazda z Bratislavy do Šale je pohodová, keďže šlo o plne klimatizovaný vlak. Komplikácie nastali vo chvíli, ako vystúpil v Šali. „Autobusom sme sa prepravili do Novej Bane, odtiaľ vlakom do Zvolena a následne ďalšie tri hodiny do Košíc. Je to komplikovaná cesta, vzhľadom na výluky, ktoré sú spôsobené rekonštrukčnými prácami.“ Dôvodom sú totiž zastaralé dráhy. Táto výluka bude trvať až do konca októbra, čiže celú letnú sezónu.

Mapa trasy.

​Otázne je, čo tento fakt urobí s turizmom. „Na južnej trase si totiž v samotných vlakoch neviete kúpiť jedlo, a dokonca ani vodu. Ak nastúpite do vlaku v Bratislave, trvá sedem hodín, kým sa môžete znova napiť, ak ste sa nepripravili vopred. Prestupy medzi jednotlivými stanicami sú totiž veľmi krátke,“ ozrejmil náš kolega. Ako zhodnotil, „momentálne je to veľmi dlhá, nepohodlná, a často aj vďaka miestami absentujúcej klimatizácii veľmi nekomfortná trasa.“

Ktovie, či to bude platiť aj o cestovaní naspäť. V utorok Adel totiž využije na návrat do Bratislavy InterCity vlak, takzvané „icéčko“. To by malo ísť značne rýchlejšie. „Aj v tomto prípade sa hovorí o nejakých zdržaniach, cesta však zvyčajne trvá päť hodín,“ uzavrel.

Celú reportáž z pondelkovej cesty aj s reakciami spolucestujúcich si môžete pozrieť v reportáži hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti